Globalne emisije metana za koje je odgovorna eksploatacija fosilnih energenata, za 70 odsto su veće od onih koje navode njihovi najveći proizvođači, saopštila je Međunarodna agencije za energetiku. Metan je gas koji utiče na klimatske promene i ima udeo u porastu globalne temperature od 30 odsto.
U novom izveštaju Global Methane Tracker, koji je objavila Mešunarodna agencija za energetiku (International Energy Agency, IEA), navodi se da države koje su veliki proizvođači i potrošači energije moraju da budu transparentnije u vezi sa objavljivanjem podataka o emisijama metana.
Kako se podseća, metan se raspršuje brže od ugljen-dioksida (CO2), ali mnogo više utiče na efekat staklene bašte. Oslobađa se tokom eksploatacije nafte, prirodnog gasa i uglja, kao i tokom radova u poljoprivredni.
Države se obavezale na radikalnije mere za ublažavanje klimatskih promenaGlobalni energetski sektorodgovoran je za 40 odsto metana koji nastaje kao posledica ljudskih aktivnosti.
Njegov „učinak“ je 2021. porastao za manje od pet odsto, ali je i dalje manji nego 2019. godine, što navodi na zaključak da su se „neki napori već isplatili“, dodaje se u saopštenju.
Među zemljama sa najvećim emisijama metana za koje je odgovoran energetski sektor su Kina, Rusija, SAD, Iran i Indija, a sada su prvi put popisane i emisije koje prave rudnika uglja i sagorevanje biomase.
Najniže emisije metana ima Norveška, koja se dosta oslanja na proizvodnju nafte. Kako se dodaje, kada bi se svi proizvođači ugledali na njenu tehnologiju, emisije metana koje nastaju zbog proizvodnje fosilnih goriva, pale bi za 90 odsto.
Zbog većih cena energenata, kako se ocenjuje u izveštaju, emisije metana koje nastaju od nafte i gasa mogle bi da se smanje bez dodatnih troškova, jer će biti manja potrošnja tih energenata.
Kako se dodaje, prošle godine su potvrđene značajne emisije metana u Teksasu, delovima Centralne Azije. Samo Turkmenistan je bio odgovoran za trećinu velikih emisija koje su tada satelitski snimljene.
ZBOG KLIMATSKIH PROMENA NAPRAVILI VEGANSKU MOCARELUZa nekoliko većih emisija su, kako se dodaje, odgovorni kopneni proizvođači nafte u zemljama Bliskog Istoka. Naglašava se da se simanje i dalje ne obavlja u pojasu Ekvatora, kao i u svernim oblastima gde fosilna goriva eksploatiše Rusija.
U slučaju da tokom eksploatacije fosilnih goriva pokupe sve količine metana koji se tom prilikom oslobađa, tržište prirodnog gasa bi, kako se dodaje, imalo na dodatnih 180 milijardi kubika prirodnog gasa.
Na prošlogodišnjoj klimatskoj konferenciji održanoj u Glazgovu, lideri predvođeni Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama, najavili su da emisije metana treba da se smanje za trećinu do 2030. godine.