Svet

04.02.2016. 10:24

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Slabljenje dolara poguralo cene nafte u Aziji

Svet

04.02.2016. 10:24

Cene nafte su se danas oporavile u Aziji podstaknute slabljenjem dolara, cenjkanjem u trgovini i novim spekulacijama o mogućem smanjenju proizvodnje članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK).

Američka „laka“ nafta WTI za isporuke u martu porasla je 32 centa, ili 0,99 odsto, na 32,60 dolaraza barel, a sirova nafta „brent“ za isporuke u aprilu je poskupela za 27 centi, ili 0,77 procenata, na 35,31 dolara. Cene oba tipa nafte su na zatvaranju bile znatno više nego u sredu.

Trgovci su odlučili da ignorišu informacije o još jednom povećanju američkih komercijalnih zaliha sirove nafte, a analitičari kažu da je bilo kakav oporavak tržišta preplavljenog naftom „kratkog daha“, prenosi agencija Frans pres.

Američko Ministarstvo energetike saopštilo je sinoć da su komercijalne zalihe te sirovine u SAD, koje su najveći svetski potrošac nafte, skočile za 7,8 miliona barela u nedelji zaključno sa 29. januarom.

To je gotovo dvostruko više od očekivanja tržišta, tako da su ukupne američke zalihe „crnog zlata“ dostigle 502,7 miliona barela, nadmašivši nivo od 500 miliona prvi put otkako se vodi evidencija, što pogoršava zabrinutost tržišta zbog globalne prezasićenost koja pritiska cene gotovo dve godine.

Analitičar kompanije „Filip fjučers“ u Singapuru, Danijel Ang, kaže da su cene prvobitno pale na vest o rastu zaliha, ali da su „lovci“ na niže cene promenili svoje pozicije usled slabljenja dolara, što je ponovo pokrenulo trend rasta.

Nafta se trguje u dolarima, pa pad američke valute ovu sirovinu čini jeftinijom za kupce čije zemlje imaju slabije novčane jedinice, što podstiče potražnju.

„Kada nafta postaje jeftinija, rastu diskontne kupovine, gurajući cene naviše. Takav zamajac rasta imamo sada.“ – rekao je Ang.

Informacije iz Ekvadora, jedne od siromašnijih članica OPEK-a, o tome da bi kasnije ovog meseca mogao da bude održan vanredan sastanak „naftnog kartela“, takođe su oživele nade u pogledu redukovanja proizvodnje, smatraju pojedini analitičari.

Međutim, Ang ukazuje da bilo kakvo povećanje cena mora da ima čvrste temelje, inače neće trajati.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.