Vesti iz sveta

18.08.2021. 16:59

Energyobserver

Autor: Nova Ekonomija

Slovenija gradi veliku solarnu elektranu

Slovenija će uskoro dobiti novu veliku solarnu elektranu (SE) Zlatoličje čiji je investitor hidroenergetska kompanija DEM koja već upravlja hidroelektranama na reci Dravi i deo je Slovenačkog elektroenergetskog holdinga HSE, prene...

Foto: Pixabay

Slovenija će uskoro dobiti novu veliku solarnu elektranu (SEZlatoličje čiji je investitor hidroenergetska kompanija DEM, koja već upravlja hidroelektranama na reci Dravi i koja je deo Slovenačkog elektroenergetskog holdinga HSE, preneo je portal Energyobserver. Ukupna vrednost projekta procenjuje se na dva miliona evra.

Zlatoličje će se graditi uzduž levog odvodnog kanala hidroelektrane (HE) Zlatoličje.

Fotonaponski moduli biće postavljeni u dužini 905 metara, od mosta preko kanala do trkališta Slovenja vas.

Pri tome će biti ugrađeno gotovo 6.000 fotonaponskih modula ukupne snage 2,7 MW (megavata), što će omogućiti proizvodnju oko 3.000 MW h električne energije godišnje.

U Albaniji izgrađena plutajuća solarna elektrana
Solarna energija sve isplativija, u Srbiji skupa zbog fid-in tarifa
Država najavila subvencije za ugradnju solarnih panela

Postrojenje će graditi kompanija HTZ Velenje, koja je specijalizovana za zapošljavanje invalida i koja je također dio HSE-a.

Pri izvođenju radova, kako se navodi posebna pažnja biće posvećena zaštiti na radu zbog opasnosti od pada osoba ili opreme u kanal u kojem protok doseže i 550 kubika po sekundi.

Napominje se da je reč o samo jednom delu većeg postrojenja koje bi, kada bude dovršeno, trebalo da ima vršnu snagu 30 MW i proizvodiće 37.000 MWh (megavat časova) električne energije godišnje.

Ono će u narednim godinama biti izgrađeno uz dovodne i odvodne kanale HE Zlatoličje i HE Formin.

HSE i njegove članice grade sunčane elektrane i na drugim mestima, poput SE Prapretno, čija očekivana godišnja proizvodnja također iznosi 3000 MWh.

Srbija bi uskoro trebalo da dobije solarne elektrane snage 400 MW, a prve aukcije za njih, kako je ranije nanavljeno, očekuju se do kraja 2021. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.