Slovenija je uspešno izdala drugu desetogodišnju održivu obveznicu vrednu 1,25 milijardi evra. Obveznica je isključivo namenjena finansiranju ekoloških, odnosno održivih projekata.
„Ovom prepoznatljivom transakcijom, koja uključuje drugo i ujedno najveće izdanje slovenačke održive obveznice, Slovenija je prva država u regiji koja je ušla na tržište kapitala 2023. godini“, saopštilo je slovenačko Ministarstvo finansija.
Kako se navodi, njena uspešna transakcija, u kojoj je ukupna tražnja premašila 10 milijardi evra, dokaz je poverenja institucionalnih ulagača u Sloveniju, posebno u njenoj ulozi u finansiranju i postizanju visokih ekoloških i društvenih ciljeva.
Sve više upražnjenih radnih mesta u Sloveniji
Dodaje se da je to drugi put da država izdaje održive obveznice koje moraju biti namijenjene isključivo financiranju održivih projekata.
„Prilivi od održive obveznice namijenjeni su financiranju ulaganja koja podupiru ekološke i društvene ciljeve te promiču i razvijaju domaće i međunarodno tržište zelenih, društvenih i/ili održivih obveznica“, dodaje se u saopštenju.
Oznaka ekološke obveznice koju je izdala Slovenija je RS91 i ona ima rok dospeća 11. marta 2033. i sa kuponom od 3,625 odsto (godišnji iznos kamatnog plaćanja), saopštilo je Ministarstvo finansija.
Dodaje se da su istovremeno izdali dodatno izdanje obveznice RS76 koja dospijeva 7. avgusta 2045. godine, sa kuponom od 3,125 odsto u vrednosti od 250 miliona evra.
Najviše ulagača u održive obveznice dolazi iz Nemačke, Austrije i Švajcarske (28 odsto), zatim iz Francuske i Beneluksa (19,8 odsto) te Ujedinjenog Kraljevstva i Irske (13 odsto), dok je 11,5 odsto domaćih slovenačkih ulagača.
Polovina investitora su fond menadžeri, osiguravajuća društva ili penzijskifondovi, zatim banke (36,8 odsto), regulatorne banke (10 odsto) i fondovi rizičnog kapitala (3,1 odsto).
Svoju prvu održivu obveznicu, takođe desetogodišnju, Slovenija je izdala krajem juna 2021, a njena vrednost bila je milijardu evra.
Prinos do dospeća u trenutku izdavanja ekološke obveznice iznosio je 0,17 odsto, dok se u utorak, kako se navodi, kotirao uz traženi prinos od 3,64 odsto.
Prema Zakonu o izvršavanju proračuna za 2023. i 2024. godinu, država se za ovogodišnji proračun može zadužiti za ukupno 4,97 milijardi eura, a za iduću godinu za 4,58 milijardi eura.
Kako piše list Delo, 1,5 milijardi evra koji su prikupljeni od druge ekološke obveznice biće dovoljno za potrebe državnog budžeta u prvom tromesečju ove godine, kao i za refinansiranje duga koji Sloveniji dospeva krajem marta.
Slovenija potpuno napušta ugalj do 2033. godine