Vesti iz sveta

11.11.2014. 13:14

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Sve lošije prognoze rasta za rusku privredu

Banka Rusije pogoršala je prognozu rasta privrede za ovu godinu, kao i za period od 2015. do 2017, pokazuje obnovljena prognoza kreditno-monetarne politike.
Procena rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Rusije za ovu godinu snižena je na 0,3 odsto, sa ranije očekivanih 0,4 odsto na godišnjem nivou.
U narednoj godini, prema osnovnom scenariju makroekonomskog razvoja, tempo rasta privrede biće ravan nuli, a u 2016. biće 0,1 odsto, preneo je sajt Finmarket.ru. 
„Pretpostavljeni spoljni i unutrašnji uslovi razvoja ruske privrede predviđaju očuvanje tempa ekonomskog rasta blisko nuli u 2015. i 2016. godini. U 2017. se prognozira oživljavanje ekonomske aktivnosti, čemu će posebno doprineti razvoj proizvodnje koja će zameniti uvozne proizvode i povećanje konkurentnosti ruskog izvoza“, navodi se u dokumentu. 
Za 2017. godinu Banka Rusije prognozira ubrzanje tempa rasta BDP na 1,6 odsto. Centralna banka Rusije smatra mogućim da, u slučaju pada cene nafte u 2015. godini na 60 dolara za barel, BDP može pasti 3,5 do četiri odsto. 
Banka Rusije je povisila prognozu inflacije za 2015.-2016. godinu, prema kojoj će naredne godine ona dostići 6,2 do 6,4 odsto (umesto ranije očekivanih 4,5-5,0 odsto), a u 2016. između 4,9 i 5,3 odsto (umesto 3,7 do 4,2 odsto), navodi se u dokumentu. 
Usporavanje inflacije na ciljani nivo od 4,0 do 4,6 odsto očekuje se do kraja 2017. godine. 
Odliv kapitala iz Rusije će, prema obnovljenoj verziji projekta osnovnih principa jedinstvene državne kreditno-monetarne politike, ove godine porasti na 128 milijardi dolara, sa 90 milijardi dolara, koliko je prognozirano pre godinu dana. 
Centralna banka navodi da su obiman odliv kapitala iz Rusije izazvali „specifični faktori“ u vezi sa događajima u Ukrajini sa uvođenjem sankcija Rusiji, koje su znatno pogoršale uslove za privlačenje spoljašnjeg finansiranja, praktično zatvorivši spoljašnje tržište kapitala u drugoj polovini 2014. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.