Cene nafte na svetskim berzama ostale su stabilne nakon pada zabeleženog krajem prošle nedelje. Razlog za to je fokus investitora, koji se sada vratio na globalno snabdevanje tim energentom. U isto vreme u Srbiji su počele da važe nove, veće akcize na gorivo od početka oktobra.
Kako je preneo Rojters, sporazum koji je u poslednjem trenutku sprečio zatvaranje vlade Sjedinjenih Država vratio je izvestan „apetit“ investitorima.
Decembarski fjučersi (ugovori za prodaju na berzi, nalažu izvršavanje u budućnosti) za naftu tipa brent porasli su za 17 centi, ili 0,18 odsto, na 92,37 dolara po barelu.
Kako se podseća, cene nafte su u petak pale za 90 centi. Novembarski fjučersi na Brent su pali sedam centi na 95,31 dolara po barelu u petak.
Fjučersi američke sirove nafte West Teksas Intermediate ojačali su 26 centi, ili 0,29 odsto, na 91,05 dolara po barelu, nakon što su u petak izgubili 92 centa.
Oba pokazatelja su porasla za skoro 30 odsto u trećem kvartalu na osnovu predviđanja o velikom deficitu ponude sirove nafte u četvrtom kvartalu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija produžile dodatno smanjenje isporuke do kraja godine.
Povećanje akciza ne obara inflaciju, minimalac nedovoljan za preživljavanje
Organizacija zemalja izvoznica nafte sa Rusijom i drugim saveznicima, ili OPEK+, verovatno neće promeniti svoju trenutnu politiku proizvodnje nafte kada se panel pod nazivom Zajednički ministarski komitet za praćenje sastane u sredu, rekli su nezvanično za Rojters predstavnici OPEK+.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Tomislav Mićović rekao je za Radio-televiziju Srbije (RTS) da su veleprodajne cene nešto više, a da su cene u maloprodaji u skladu sa Uredbom Vlade do sledećeg petka.
On je rekao da je za tržište vrlo bitno da stabilnost njegovog snabdevanja ne bude ugrožena limitiranjem marže.
Potražnja za naftom raste, a kako je nedavno prenela Nova ekonomija, na evropskom tržištu ima i nestašica dizela i on bi mogao da bude još skuplji.
Mićović je rekao i da su tek od nedelje veleprodajne cene nešto više, a maloprodajne cene su u skladu sa Uredbom koja je na snazi već 20 meseci, određuje je država od svakog petka do narednog petka.
„Prethodnog petka, 29. septembra, na snazi su bile niže akcize i jedino to je moglo da se ubaci u formulu u kojoj se izračunava maksimalna maloprodajna cena. Sledećeg petka će to biti sasvim drugačije. Maloprodavci koji prodaju po ovim maksimalnim cenama, pitanje je da li će za taj novac moći da kupe sledeći litar goriva u veleprodaji“, kaže Mićović.
Prema njegovim rečima, nije samo akciza ta koje utiče na veleprodajnu cenu, to jeste jedna bitna komponenta, ali ima i drugih uticaja, drugih parametara.
On kaže da su naftne kopmpanije već ukalkulisale nove akcije, jer to moraju da urade.
„Moraju da ukalkulišu i moraju državi da plate zapravo taj uvećani iznos na benzin, dizel. Znači ima još nekoliko derivata koji nisu toliko zanimljivi za potrošača neposredno, ali sve te akcize su naravno povećane od nedelje i svi koji stavljaju na tržište te derivate nafte moraju da plate veće akcize. Ali činjenica je i da dve godine nisu povećavane i nisu korigovane cene akciza“, napomenuo je.