Svet

03.11.2021. 15:36

Svetska zdravstvena organizacija

Autor: Nova Ekonomija

SZO osmoj vakcini odobrila dozvolu za hitnu upotrebu

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas pustila u opticaj hitnu dozvola za upotrebu  COVAXIN® vakcine, koju je razvio Bharat Biotech, dodajući je u sve veću listu vakcina koje je odobrila SZO za prevenciju širenja koronaviru...

Foto: Pixabay

Svet

03.11.2021. 15:36

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas izdala dozvolu za hitnu upotrebu COVAXIN vakcini, koju je razvio Bharat Biotech, dodajući novo rešenje na sve veću listu sredstava koje je SZO za  odobrila u borbi protiv koronavirusa.

Ova vakcina je formirana od neaktivnih SARS-CoV-2 antigena. Prekontrolisala ju je grupa stručnjaka za imunizaciju koja je formirala posebne politike i preporuke za upotrebu COVAXIN vakcine.

Preporučena je uporeba u vremenskom intervalu od četiri nedelje za sve osobe starije od 18 godine. 

Efikasnost vakcine je 78 odsto 14 ili više dana nakon druge doze, takođe je pogodna za zemlje sa niskim dohotkom budući da nije zahtevna za skladištenje.

“Ova lista hitne upotrebe proširuje dostupnost vakcina, najefikasnijeg medicinskog oruđa kojim moramo da okončamo pandemiju“, rekla je pomoćnica generalnog direktora za pristup lekovima i zdravstvenim proizvodima SZO Marianđela Simao.

U procesu izdavanja hitne dozvole za upotrebu SZO procenjuje kvalitet, sigurnosi i efikasnost vakcine za suzbijanje bolesti COVID-19 što je preduslov za snabdevanje i COVAXIN vakcinom.

Tehnička savetodavna grupa, koju saziva Svetska zdravstvena organizacija, sastavljena od regulatornih stručnjaka iz celog sveta, utvrdila je da vakcina ispunjava SZO standarde za zaštitu od COVID-a-19, da „korist vakcine daleko nadmašuje rizike i da vakcina može da se koristi globalno“.

Dostupni podaci o vakcinaciji trudnica COVAXIN vakcinom nisu dovoljni za procenu sigurnosti, ali su u planu dalja istraživanja.

Cilj je da lekovi, vakcine i dijagnostika budu dostupni što je pre moguće za rešavanje hitnih slučajeva uz poštovanje strogih kriterijuma bezbednosti, efikasnosti i kvaliteta, navodi se u saopštenju Svetske zdravstvene organizacije, kao i da procena SZO za hitnu upotrebu odmerava pretnju koju predstavlja hitan slučaj, kao i korist koja bi nastala upotrebom proizvoda u odnosu na sve potencijalne rizike.

Proces uključuje rigoroznu procenu podataka druge i treće faze kliničkih ispitivanja, koje pregledaju nezavisni stručnjaci i timovi SZO i razmatraju ih i utvrđuju planove za praćenje njene upotrebe kao i planove za dalje studije. 

Takođe, kompanija koja proizvodi vakcinu mora se obavezati da će nastaviti da dostavlja podatke kako bi omogućila punu licencu i prekvalifikaciju vakcine SZO, koja zahteva dodatna klinička ispitivanja kako bi se osiguralo da ispunjava neophodne standarde kvaliteta, sigurnmosti i efikasnosti za dalju upotrebu.

Bharat Biotech je indijska multinacionalna biotehnološka kompanija osnovana 1996. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.