Vesti iz sveta

13.06.2023. 09:54

cumhuriyet.com.tr

Autor: Čedomir Savković

Turska ponovo povećala brodarinu na Bosforu

Drugi put za godinu dana

Foto: Pixabay

U Turskoj je ponovo poskupela tranzitna naknada koja se naplaćuje trgovačkim brodovima za prolaz kroz Bosforski moreuz i moreuz Dardaneli, saopštilo je trusko ministarstvo infrastrukture. Cena po toni jedinice tereta koji se prevozi brodovima od sada će biti 4,42 dolara.

Kako su preneloi turski mediji, on je rekao da je to poskupljenje u skladu s pravima koja su Turskoj dodeljena Konvencijom iz Montroa.

Bosfor i Dardaneli inače predstavljaju prirodnu vezu za brodove koji plove iz Sredozemnog u Crno more.

„Uzmimo kao plovilo sa neto tonažom od 10.000, ono je plaćalo ukupno 3.240 dolara za svetioničarske, spasilačke i medicinske usluge pre oktobra 2022. godine. U oktobru je ta naknada porasla na (ukupno) 16.393 dolara, a sa novom tarifom koja će biti usvojena 1. jula , brod neto tonaže od 10.000 tona moraće da plati 17.760 dolara“, rekao je truski ministar infrastrukture, Abdulkadir Uraloglu.

Prema Konvenciji iz Montroa, potpisanoj 1936. godine, Turska zadržava pravo da naplaćuje naknade za rad svetionika, spašavanje i lečenje mornara, a u vezi sa prolaskom brodova kroz moreuze Dardaneli i Čanakale (Çanakkale).

Kakvi su odnosi Srbije i Turske: Auto-put preko farmerki

„Od oktobra 1983. do oktobra 2022, 0,8063 američkih dočara po neto toni naplaćivalo se za međunarodne brodove koji su prolazili kroz moreuze . Nakon 39 godina, 10. oktobra 2022, ažurirali smo ove naknade i povećali naknadu za neto tonu za brodove na 4,08 USD. Mi ažuriramo ovu naknadu na 4,42 američkih dolara od 1. jula 2023.“, rekao je turski ministar.

U to vrijeme se računao kroz zajedničku valutu Germinal franak, koju su Ujedinjene nacije prihvatile kao zlatni franak.

Kao jedan od razloga za poskupljenje navodi se i rastuća inflacija i vrednost zlata, što je uticalo da padne vrednost naknade za prolaz koja se obračunavala sa vrednošću zlatnog franka, valute koja je prihvaćena od strane Ujedinjenih nacija.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.