Vesti iz sveta

21.09.2023. 14:25

BBC, RTS

Autor: Čedomir Savković

U EU se ne smiruju tenzije oko ukrajinskog žita

Foto: Pixabay

Poljska ostaje pri stavu o zabrani jeftinijeg ukrajinskog žita i pored odluke EU da se ona ukine, a najavila je i da će obustaviti slanje oružja Ukrajini. U Srbiji takođe nastavlja da pada cena žitarica, a jedna od poslednjih vesti je da je cena suncokreta sada za duplo manja od prošlogodišnje.

Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj, zemaljama članicama Evrpske unije koje su najavile zabrani jeftinog žita iz Ukrajine, sa istim stavom približavaju se i farmeri u Bugarskoj, koji tvrde da ukrajinsko žito obara cenu njihovog.

Odluke o zabrani ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda usledile su nakon što je Evropska komisija odličila da omogući izvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda na područje Evropske unije.

Sasvim je izvesno da ova situacija pogađa i poljoprivrednike u Srbiji, gde kao i u tim zemljama pada vrednost žitarica, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).

Uljare domaćim proizvođačima nude oko 37 dinara za suncokret, upola manje nego prošle godine.

Poljoprivrednik iz Iđoša Slavko Brdarić kaže za RTS da niko neće da kaže koju zaradu računa, nego samo računa da li će imati gubitak ili neće. „To je besmisleno. Subvencija će biti jedino ono što smo dobili od celog rada i od truda“, dodaje Brdarić.

Radovan Morotvanski, poljoprivrednik iz Kikinde navodi da cena repromaterijala ne pada tako kao cena njihovih proizvoda. „Jako su malo snizili cene, a to nije u odnosu na naše proizvode, ništa“, navodi Morotvanski.

Cena pšenice u Srbiji je oko 20 dinara po kilogramu, a kukuruza 16 dinara za kilogram, prenela je Nova ekonomija.

Kako je ranije prenela Nova ekonomija, Vlada Poljske odlučila je da pred jesenje izbore štiti cenu domaćih žitarica zabranom uvoza jeftinijeg ukrajinskog žita i na taj način podrži svoje proizvođače.

Poljska je sada otišla i korak dalje, kako je preneo BBC, najavila je da će prestati sa slanjem oružja Ukrajini, koja je u ratu sa Rusijom.

Ukrajina je pre nekoliko dana najavila da će tužiti i Poljsku, Mađarsku i slovačku pred organima svetske trgovinske organizacije.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki je u intervjuu za televiziju Polsat rekao kako njegova zemlja pomaže Ukrajini u ratu sa Rusijom, ali da ne može pristati na destabilizaciju poljskog tržišta uvozom ukrajinskog žita.

„Naravno da ćemo zadržati tranzit ukrajinske robe. Poljska zbog toga ne snosi nikakve troškove. Naprotiv, moglo bi se reći da mi od toga zarađujemo“, dodao je Morawiecki.

On je rekao je da mu je žao što su ukrajinski oligarsi „progurali svoje žito na poljsko tržište“ bez obzira na učinke koje su imali na poljske poljoprivrednike. Kako ocenjuje, to je snizilo cene i navelo vladu da uvede garantovane cene i na kraju zabrani uvoz ukrajinskog žita.

Poljska je bila najznačajniji igrač u naoružavanju Ukrajine, ne samo svojom u snabdevanju vojnom opremom poput borbenih aviona MiG-ova 29, već i dopuštanjem stranim partnerima da skladište i prenose oružje preko poljske granice u Ukrajinu.

Do sada je Varšava Kijevu isporučila vojnu pomoć u vrijednosti većoj od tri milijarde američkih dolara.

Bugarski farmeri koji su pre nekoliko dana protestovali, traže od vlade da produži zabranu uvoza ukrajinskog semena suncokreta, pšenice, kukuruza i repice, preneo je portal Forbes Bulgaria.

Traže i zabranu uvoza suncokretovog ulja, svežeg i smrznutog voća i povrća, mleka i mlečnih proizvoda, mesa i mesnih prerađevina, meda, pčelarskih proizvoda iz Ukrajine.

Maslinovo ulje nikada skuplje, globalne cene skočile 100 odsto

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.