Svet

17.12.2020. 16:46

http://4liberty.eu/

Autor: Nova Ekonomija

Ugasi svetla: Protivljenje Poljaka vetu na budžet EU i fond za oporavak od koronavirusa

„Pozivam vladare da dođu sebi! Nije kasno! [...] Vratite se vladavini zakona i sukob sa Evropskom unijom će se sam rešiti. Međutim, ako uzrokujete da Poljska izgubi ogromne sume novca za dalji razvoj i obnovu, a pritom nas izvedete i...

Foto: Pixabay

Svet

17.12.2020. 16:46

Autorka teksta je Magdalena M. Baran, zamenica urednika Liberté! Monthly i profesorka političke filozofije na Pedagoškom univerzitetu u Krakovu.

„Pozivam vlasti da dođu sebi! Nije kasno! (…) Vratite se vladavini zakona i sukob sa Evropskom unijom će se sam rešiti. Međutim, ako uzrokujete da Poljska izgubi ogroman novac za dalji razvoj i obnovu, a pritom nas izvedete iz našeg evropskog doma, neće vam oprostiti ni istorija ni građani“, apelovao je predsednik poljskog senata Tomaš Grocki na vladajuću stranku Prava i pravde (PiS) tokom gostovanja na TV Poland krajem novembra. Iako se taj medijski kanal smatra „glasnogovornikom“ PiS-a, zakonom je zabranjeno neemitovanje poruka predsednika poljskog senata, čak iako je on predstavnik opozicije.

Šta je bio povod za takvu izjavu u javnosti? Odakle potreba da se na vlasti apeluje putem poljske javnosti?

Čini se da ova poruka nije samo glas razuma i nije samo poziv vlastima da razmisle o svojim postupcima. Najviše od svega, skreće pažnju građanima na probleme sa kojima bi Poljska morala da se suoči ukoliko stavi veto na predloženi budžet Evropske unije (EU) i fond za oporavak od koronavirusa.

Poljska se odlučila za veto delimično zbog toga što je EU 20. decembra 2017. godine aktivirala Član 7 Ugovora o Evropskoj uniji. Poljska vlada pokušava da opravda veto izjavom da se brani i time potvrđuje svoju moć.

Ne iznenađujuće što je uslovljavanje isplate sredstava EU poštovanjem vladavine prava nezgodno za zemlju u kojoj je potonja očigledno ugrožena. Naime, Poljska je prva zemlja u istoriji EU protiv koje se koristio Član 7, koji se često naziva „nuklearnom opcijom“. EU opravdava upotrebu tog člana sve većim zanemarljivanjem idejama vladavine prava u Poljskoj, politizacijom pravosuđa i podrivanjem nezavisnosti Ustavnog suda. Upravo zbog toga su slučajevi protiv Vlade Poljske tako brojni pred Evropskim sudom pravde.

U borbi protiv sopstvenih građana i EU, poljska vlada pronašla je saveznika u mađarskom premijeru Viktoru Orbanu. Obe zemlje su poslednjih godina oslabile vladavinu prava i stavile veto na budžet EU i fond za oporavak od koronavirusa, vrednosti 1,8 biliona evra. Kako bi ojačali glas obe zemlje, premijeri Poljske i Mađarske sastali su se u četvrtak, 28. novembra u Budimpešti, i branili svoje zemlje u zajedničkoj izjavi. Tada su tvrdili da je predloženi mehanizam EU proizvoljan i da bi mogao da se koristi kao sredstvo za vršenje političkog pritiska na suverene države.

Premijer Poljske Mateuš Moravjecki je kasnije ponovio svoj stav o vetu tokom video konferencije sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u petak, 29. novembra. U međuvremenu, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predložila je da se na spornu uredbu EU, kojom se isplata sredstava EU uslovljava vladavinom prava, uloži žalba Evropskom sudu pravde, koji bi onda proverio usklađenost sa ugovorima o EU. Zvuči pošteno.

Premijeri obe zemlje zadržali su svoj stav, istovremeno naglašavajući mogućnost kompromisa nakon sastanka u Varšavi 30. novembra. Međutim, neposredno pred samit EU zakazan za 10. i 11. decembar, koji je bio presudan za budžet EU, Moravjecki i Orban su iza kulisa tražili podršku za veto u Sloveniji i Portugalu.

U tom kontekstu, govor predsednika poljskog senata zvuči još dramatičnije. Podsetio je na sramotnu ulogu koju je pravo veta imalo u istoriji Poljske, postepeno je dovodeći do bezakonja, što je 1795. rezultiralo podelom države i 123-godišnjim odsustvom Poljske sa karte sveta. Grocki je takođe upozorio da u slučaju veta „poljoprivrednici, preduzetnici, lokalne samouprave, medicinari – niko od njih neće dobiti novac“. S tim u vezi, naveo je da „očekuje poštovanje nacionalnog interesa i povlačenje veta, koji je toliko suprotan poljskom razumu. To je protiv poljskih ekonomskih, političkih i strateških interesa“. Ovo je glas razuma koji se u današnjoj Poljskoj ne čuje često.

U međuvremenu, u utorak, 1. decembra, svetla su se ugasila u mnogim poljskim kućama, kancelarijama i javnim zgradama kako bi narod pokazao osudu odluke o vetu na budžet EU i fond za oporavak od koronavirusa. To je bio simboličan odgovor na neznanje i kratkovidnost Vlade Poljske. To je takođe bila poruka za vladajuću Ujedinjenu desnicu da su Poljaci svesni destruktivnih posledica koje bi ovaj veto značio za sve njih.

Članak je prenet sa 4Liberty.eu mreže.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.