Svet

24.10.2023. 15:34

Reuters

Autor: Čedomir Savković

Ukrajina izvezla još 700.000 tona žitarica

Psenica Foto: Flickr -Marco Verch Professional Photographer

Svet

24.10.2023. 15:34

Ukrajina je izvezla oko 700.000 tona žitarica kroz svoj novi izvozni koridor u Crnom moru, koji je počeo sa radom u avgustu, saopštilo je ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede.

Ukrajina je pokrenula „humanitarni koridor“ kako bi oslobodila brodove namenjene afričkim i azijskim tržištima i obišla blokadu svojih luka u Crnom moru, prenela je agencija Rojters.

Ukrajina je u septembru izvezla 2,3 miliona tona poljoprivrednih proizvoda iz malih ukrajinskih rečnih luka na Dunavu (blizu njegovog ušća u Crno more), izjavio je ukrajinski ministar poljoprivrede Mikola Solski.

Kako je ranije prenela Nova ekonomija, Ukrajina je saopštila će tužiti Poljsku, Mađarsku i Slovačku zbog zabrane njenih proizvoda. Te zemlje su to obrazložile činjenicom da ukrajinski poljoprivredni proizvodi, naročito žitarice, obaraju cene tih proizvoda njihovim farmerima.

Zbog niske otkupne cene pšenice u Srbiji, od oko 20 dinara po kilogramu (duplo manje nego 2022. godine), njom se u našoj zemlji tokom septembra skoro i da nije trgovalo.

Prema njegoviom rečima, ukupni izvoz hrane iz Ukrajine prošlog meseca je iznosio 3,6 miliona tona.

„Tokom rada novog koridora, 38 brodova uplovilo je u luke, a više od 30 ih je izašlo. Naravno, nisu svi bili natovareni žitom“, rekao je Solski.

Ukrajina je izvozila do tri miliona tona hrane mesečno putem koridora dok je on postojao, a njen ukupan izvoz hrane, uključujući alternativne rute, dostizao je do šest miliona tona mesečno.

Kako se podseća, Rusija je letos odustala od sporazuma koji joj je garantovao izvoz žita za vreme rata.

Ukrajinske vlasti kako se dodaje, razmatraju i druge rute za isporuku žitarica.

Sporazum o izvozu žita, sklopljen je uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske, a prestao je da važi u julu jer je Rusija odbila da ga obnovi, obrazlažući kako nisu ukinute sankcije na izvoz njenih žitarica i veštačkog đubriva.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.