Vesti iz sveta

01.03.2023. 09:19

Novi list

Autor: Nova ekonomija

Zašto su u Hrvatskoj najskuplja jaja?

Foto: Pixabay

Od svih članica u Evropskoj uniji u Hrvatskoj su jaja najskuplja u veleprodaji, prema podacima Tržišnog cenovnog informacionog sistema u poljoprivredi (TISUP), piše Novi list. Prošlog meseca, jaja su koštala 292,49 evra za sto kilograma, ili preko 34.000 dinara (najprodavanije klase L i M u veleprodaji). 

To znači da deset jaja u veleprodaji košta 1,8 ili 1,9 evra. Ista ta jaja u prodavnicama, koštaju od 3,12 do 3,18 evra (skoro 400 dinara), što znači da su od veleprodaje do trgovine troškovi distribucije, radnika i PDV-a od pet posto, te trgovačke marže dodali još 71 odsto na veleprodajnu cenu, piše Novi list.

Kad se cene iz kilograma preračunaju u cijenu komada, prema TISUP-u, prosečna veleprodajna cena klase L i M poslednjih nekoliko nedelja je bila 0,18 ili 0,19 evra po komadu (21 ili 22 dinara po komadu).

HRANE ĆE BITI, ZA STRUJU ĆEMO DA VIDIMO

Cene jaja u celom svetu u drugoj polovini prošle godine drastično su porasle, a uz cene stočne hrane i energenata, najviše je na taj rast uticala epidemija ptičjeg gripa.

Prema pisanju tog lista, najbliža Hrvatskoj je susedna Mađarska gde je veleprodajna cena jaja u januaru u proseku bila 277 evra za sto kilograma, dok su u Sloveniji jaja u veleprodaji bila jeftinija za čak 27 odsto nego u Hrvatskoj.

Ako se u narednim nedeljama ne dogodi kakav preokret, prema pisanju tog lista, građani Hratske mogli bi ove godine za Uskrs mogli kupovati najskuplja jaja u Evropskoj uniji.

PROIZVOĐAČKE CENE U POLJOPRIVREDI SKOČILE 32,1 ODSTO ZA GODINU DANA

Pošto je veleprodajna cena jaja u Hrvatskoj najveća, moglo bi se zaključiti da su baš u Hrvatskoj i najveće cene energenata i stočne hrane, i da je Hrvatsku najviše pogodili ptičji grip, što ne stoji, prema pisanju tog lista.

Čini se da Hrvatskoj baš i nije puno pomogla činjenica da su među prehrambenim proizvodima baš jaja među retkom robom gde domaća proizvodnja pokriva i do 90 odsto potreba, ali ta činjenica više nije garant da će u nekoj državi cene tog proizvoda biti niže nego u državi koja se mora više oslanjati na uvoz.

Italija je, na primer, u poslednje tri godine imala veću veleprodajnu cenu jaja od Hrvatske, ali sada su i u toj državi jaja u veleprodaji osam odsto jeftinija nego u Hrvatskoj.

Inflacija 15 odsto, najviše poskupeli mleko i jaja

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.