Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture će novu Nacionalnu akademiju za vanredne situacije i obuku članova posade graditi i osnovati kroz javno-privatno partnerstvo, vidi se iz tehničke dokumetacije tendera koji je ova institucija raspisala.
Država će graditi objekat Nacionalne akademije, a privatni partner će imati obavezu da obezbedi kompletnu opremu za rad, instruktora, procenjivača znanja i menadžment Nacionalne akademije.
Javna nabavka je raspisana za izbor stručnog tima koji će pomoći Ministarstvu pri izboru privatnog partnera za projekat Nacionalne akademije za vanredne situacije i obuku članova posade.
Procenjena vrednost tendera je 54 miliona dinara.
U konsultantskom timu bi trebalo da budu finansijski, ekonomski, pravni i tehnički savetnici.
Nacionalna akademija bi trebalo da omogući efikasan sistem obuke svih lica koja učestvuju u sistemu civilne zaštite, kao i specifične ali i izuzetno tražene radne profile kao što su lučki radnici, rad na visinama, podvodni demineri i slično.
Potreba za osnivanjavem Nacionalne akademije je pokrenuta s obzirom na to da Srbija daje „značajan broj članova posade rečnih i pomorskih brodova“ sa više od 5.000 pomoraca i 4.000 brodaraca, piše u konkursnoj dokumentaciji.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je u periodu od 2010. do 2012. godine, na zahtev Međunarodne pomorske organizacije sprovelo kontrolu rada tadašnjih centara za obuku.
Tada su Centru za obuku Ministarstva odbrane i Centru koji je osnovala Srednja brodarska škola u Beogradu oduzete dozvole za rad jer nisu radili u skladu sa međunarodnim standardima.
Ministarstvo se od tada suočava sa sve većim zahtevima građana da im se omogući da stručno obrazovanje i obuka u Srbiji „jer danas imaju ozbiljne izdatke u cilju odlaska u slične centre širom sveta“.
Ove obuke su im potrebne kako bi dobili nova ovlašćenja o osposobljenosti (SoS), odnosno posebnoj ospobljenosti (SoR) ili kako bi obnovili postojeća ovlašćenja.
Akademija će se graditi iz kredita EIB
Srbija će investirati u izgradnju pristupne i kompletne infrastrukture objekta Nacionalne akademije.
Polovina troškova će biti finansirana na osnovu Finansijskog ugovora između Srbije i Evropske investicione banke (EIB) za razvoj rečne transportne infrastrukture, a druga polovina iz republičkog budžeta.
„Projekat Nacionalne akademije podrazumeva omogućavanje procesa sticanja kompetencija i kvalifikacija ne samo za pomorce i brodarce, u skladu sa najvišim međunarodnim i industrijskim standardima, već i lučkih radnika, ljudi koji obavljaju rad na visini, obuku lica u sistemu civilne zaštite, lica koja se bave traganjem i spasavanjem, spasavanjem iz ruševina (izazvane zemljotresom, uraganom i sl.)“, piše u tehničkoj specifikaciji javne nabavke.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović su krajem januara potpisali Memorandum o saradnji na realizaciji projekta „Nacionalna akademija za vanredne situacije i obuku članova posade broda“, kako je preneo portal Danas.
Beograd još nema sistem za uzbunu