Dugovanja Apotekarske ustanove Pirot iznose 102 miliona dinara, a i pored svojih milionskih potraživanja, odluka Grada Pirota kao njenog osnivača je da se ta zdravstvena ustanova da privatniku u zakup na 15 godina, objavile su Južne vesti.
Do pre nekoliko godina je poslovala dobro, a problemi su došli i za vreme virusa korona, kao i zbog centralizovane nabavke lekova, ali i mogućnosti da i privatne apoteke mogu da izdaju lekove na recept.
Ustanova u svom sastavu ima 12 apoteka, 10 u Pirotu i po jednu u Babušnici i Dimitrovgradu, a trenutno i 54 zaposlenih. Višemilionsko dugovanje trenutno ne ugrožava rad, ali je osnivač, Grad Pirot, izabrao jedno od dva rešenja koje su bila na stolu – javno privatno partnerstvo sa elementima koncesije ili dugoročni zakup za period od 15 godina.
Apoteka Beograd: Problem sa izdavanjem lekova zbog prenosa podatakaIzabrali su to drugo, a zamenik gradonačelnika Miloš Colić kaže da ta dugovanja nisu kritična i nisu velika, ali da žele da reaguju na vreme, da ne bi došlo do likvidacije ili gašenja apotekarske ustanove kao u drugim gradovima.
„Odolevali su do prošle godine, ali situacija sa koronom dovela ih je do toga da imaju značajne gubitke u poslovanju. Mi smo odlučili da je jednostavnije, brže i delotvornije da oglasimo Apotekarsku ustanovu na dugoročni zakup, sa zadrškom da Apotekarska ustanova ne ide u likvidaciju, da nastavi da postoji i u tom smislu da ukoliko se okolnosti promene, dođe do nepoštovanja ugovora od strane zakupca, možemo raskinuti ugovor i da ona nastavi sa radom“, rekao je Colić.
U Srbiji je trenutno ostalo 8 apotekarskih ustanova u kojima su grad ili opština osnivači, a mnoge su prethodnih godina otišle u likvidaciju, poput one u Leskovcu. Trenutno dugovanja su 102 miliona dinara, ali su dospela dugovanja 25 miliona.
Nites ponovo u milionskom poslu sa Ministarstvom zdravlja