Mi smo greškom u zadnjih dosta godina govorili kako smo zemlja jeftine, a školovane radne snage. Dolaze investitori koji takve angažuju, kaže ekonomista Jurij Bajec.
Stalno se najavljuju nove investicije, ali za sada se otvaraju radna mesta koja zahtvaju jednostavan rad.
„Da budem korektan, kada pogledate ko je na birou, najviše ih je sa srednjom stručnom spremom. Ne treba zaboraviti da je Srbija u oblasti novih tehnologija pokazala da može dobro da radi. Tu je velika perspektiva. Glavni pravac nove tehnološke revolucije. I ono što treba je da se suzi ovaj raskorak između velike tražnje za tom snagom i školovanja takve radne snage“, kaže Bajec.
Vlada Srbije potpisala je u Rigi, glavnom gradu Letonije gde se održava peti samit šefova vlada zemalja Centralne i Istočne Evrope i Kine, prva tri sporazuma sa kineskim kompanijama.
„Već tri godine se o tome govorilo. Potpiše se memorandum, pa ima tu procedura. Nisu kinezi prebrzi oko toga a ni mi. Došlo je do konkretnog ugovora, i možemo očekivati nekoliko važnih infrastrukturnih poslova“, kaže Bajec.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je u Rigi razgovarao sa predsednikom Vlade NR Kine Li Kećangom o saradnji dveju zemalja, napretku i konkretnim rezultatima postignutim nakon posete kineskog premijera Srbiji u decembru 2014. godine, kao i rešenju za RTB Bor, zamolivši kineskog premijera da pomogne u pronalaženju rešenja za ovaj rudarsko-topioničarski basen.
„Loša stvar je da Srbija ide okolo i traži spasioce za nešto što smo sami krivi. Aranžman oko Bora, ako je isti kao kod Železare – a to je da Srbija preuzme sve dugove koji su preostali i da im omogućimo da nastave proizvodnju – bio bi to dobar aranžman, ako Kinezi procene da RTV Bor ima isti potencijal kao Železara Smederevo“, kaže Bajec.