Srbija

06.06.2017. 10:15

N1

Autor: Nova Ekonomija

Bezbednost platnih kartica treba osigurati jednakom brzinom kao i inovacije

Srbija

06.06.2017. 10:15

Korišćenje platnih kartica u velikom broju zemalja postalo je prioritetan način plaćanja, koji je skoro potpuno zamenio keš. O inovacijama u toj oblasti, novima navikama potrošača i zaštititi podataka korisnika, za InfoBiz TV N1 govorio je Andrej Šćerbina, direktor u sektoru inovacija u kompaniji Viza.

U Vizi, kako kaže, uzimaju u obzir sve nove trendove koji utiču na ponašanje ljudi i njihove navike. Jedan od tih trendova je sve veći broj pametnih uređaja, navodi Šćerbin.

„Danas kao što znate, mnogo je lakše, da na primer, jedni drugima pošaljemo novac elektronski, nego da dajemo keš. Još jedan od trendova je onlajn kupovina. Evo i primera za bezgotovinsko plaćanje usluga, i to putem interneta – Uber vam zapravo pruža uslugu u fizičkom svetu i prevozi vas sa jednog mesta na drugo, a plaćanje se obavlja elektronski, bez ikakavih čekanja ili nošenja keša. A ono najzanimljive što bih još pomenuo jeste Internet stvari, jer se radi o različitim predmetima koji su povezani sa internetom, a da nisu samo telefoni i kompjuteri. Mislite na primer na pametni automobil, koji je povezan sa internetom, imate tu takozvanu Viza mogućnost da u toku vožnje naručite usluge i da ih platite dok vozite, jer je vaš automobil povezan sa internetom, i samo pokupite to što ste platili. A te Internet stavri koji će u budućnosti biti realnost potpuno će promeniti način našeg života kao i načine plaćanja“, očekuje on.

Šćerbin pritom ističe da je bezbednost sastavni deo inovacione agende kod Vize. 

Bezbednost, prema njegovim rečima, treba da se osigura istom brzinom kao i inovacije i to je teren gde Viza koristi princip odgovorna inovacija.

To se ostvaruje na nekoliko načina, a pre svega je usvajanje novih standarda u zaštiti kako bi oni najosetljivi i najbitniji podaci o korisniku bili maksimalno zaštićeni. Jedan od tih načina, koji je usvojen pre nekoliko godina je takozvana ‘tokenizacija’, koja podrazumeva zamenu osetljivih podataka sa kartice koje možete videti na naličju kartice sa takozvanim ‘tokenom’, odnosno podacima koji se ne mogu upotrebiti i ne znače ništa nekome ko želi da zloupotrebi tu karticu. To je mnogo pomoglo da se zaštite podaci kada je u pitanju kupovina preko interneta. Tu je još i 3D zaštita koju je kompanija Viza lansirala još 2001. godine, a sada ima i novu verziju – ‘3D Secure’ svakom korisniku platne kartice omogućava da prilikom kupovine na internetu potvrdi autentičnost Banci izdavaocu kartice, čime potvrđuje svoje prisustvo u procesu kupovine i plaćanja na internetu“, objašnjava on.

Šćerbin ne isključuje mogućnost da bar deo sveta u budućnosti funkcioniše bez keša. 

„Mislim da su u nekim delovima Evrope, Amerike i azijsko pacifičke regije definitivno dovoljno blizu tome da ukinu keš. Razlog tome je sve veće učešće bezgotovinskog plaćanja, sve lakše internet povezivanje i kupovina preko njega“, navodi on.

Ipak, dodaje da se ne sme zaboravaiti i da ima zemalja koje su i dalje u fazama razvoja, gde je keš i dalje dominantan.

„Na tim tržištima i dalje moramo da edukujemo ljude, odnosno da radimo na finasijskoj pismenosti. Moramo i sarađivati sa regulatorima kako bi se kreiramo ekosistem da sa jedne strane oni koji nude usluge prihvate bezgotovinsko plaćanje, a sa druge strane da kupci steknu naviku da plaćaju karticom. Siguran sam da ćemo za nekoliko godina u najrazvijenijim delovima sveta, kao što je Skandinavska regija, ili na primer Indija koja je skoro uvela regulacije kojima se zabranjuje upotreba keša, videti prelazak na potpuno bezgotovinski način plaćanja i ukidanje keša. Ali tu su Afrika, Bliski istok, Centralna Azija koji su još uvek daleko od takvih promena“, podseća direktor u sektoru inovacija u kompaniji Viza.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.