Srbija

18.05.2018. 14:50

B92, Jelena Stjepanović

Autor: Nova Ekonomija

Božić: Iz Srbije otišlo preko 1.000 građevinskih radnika

Srbija

18.05.2018. 14:50

Dekan Građevinskog fakulteta u Beogradu Branko Božić upozorio je da je iz Srbije u poslednje dve godine otišlo više od 1.000 građevinskih radnika.

Reč je, kako ističe, uglavnom o visokokvalifikovanim radnicima.

„Ne samo u Nemačku, sve više odlaze i u Austriju, Sloveniju i druge zemlje. Ali odlaze i iz Hrvatske, Bosne, Makedonije. Globalizacija čini svoje. Radna snaga se ne može silom zadržati. Privrede su nam slabe“, kazao je za B92 Božić.

Prema njegovim rečima, ekonomska kriza, nerazvijen bankarski sektor kao i doskorašnji deficit u budžetu Srbije onemogućili su samostalno investiranje u izgradnju kapitalnih objekata što je za posledicu imalo uzimanje stranih kredita kao jedinog preostalog mehanizma investiranja.

„Takve okolnosti, nažalost, s pravom ili po sili, domaćoj građevinskoj operative nametnule su neravnopravan tretman u odnosu na strane firme i dodeljena im je, najčešće, uloga podizvođača. Bez adekvatnog nadzora i često lošeg kvaliteta proizvoda gde se uglavnom vodi računa o rokovima i da gradnja bude što jeftinija, a domaćim firmama zarada što niža, vremenom se izaziva otpor i nezadovoljstvo domaćih radnika koji se sve više orijentišu ka zapadnim tržištima, odlascima u arapski svet, trbuhom za kruhom“, kaže Božić.

Na konstataciju da je Srbija u prvom kvartalu ostvarila rast od 4,5 odsto BDP-a, a premijerka Ana Brnabić izjavila je da je tom rastu dosta doprinela građevina, koja je jedan od sektora koji je od krize 2008. godine pretpreo najveće gubitke, Božić odgovara:

„Nema sumnje da je Srbija danas jedno veliko gradilište sa, prema izjavama dostupnim javnosti, više od 20.000 gradilišta, širom zemlje. To podrazumeva više desetina hiljada angažovanih radnika i ako se uzme u obzir da građevinasrtvo za sebe veže na desetine drugih industrijskih i proizvodnih delatnosti, onda je sasvim prirodno da je građevinarstvo s pravom prepoznato kao najuticajniji i najpropulzivniji faktor privrednog razvoja jedne zemlje koji u značajnoj meri doprinosi rastu BDP.“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.