Srbija

20.11.2017. 10:43

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Brnabić: Od Srbije ne bi trebalo tražiti da bira između Zapada i Rusije

Srbija

20.11.2017. 10:43

Premijerka Srbije tvrdi da veze s Rusijom nisu prepreka za članstvo u EU – naslov je članka o Ani Brnabić koji je danas objavio londonski Fajnenšel tajms.

„Od Srbije ne bi trebalo tražiti da bira između Zapada i Rusije, izjavila je premijerka za FT, insistirajući da veze te balkanske zemlje i Moskve nisu prepreka za kandidaturu za članstvo u EU“ piše u članku.

To što je juna ove godine stručnjakinja za reformu Ana Brnabića postala predsednica Vlade, „bio je signal da je Beograd pridruživanje Evropskoj uniji postavio za svoj glavni cilj. Međutim, put ka članstvu Srbije u EU ostaje zamagljen zbog mešovitog napretka u reformama, zamora u proširenju EU i skepticizma zbog političkih, vojnih i ekonomskih veza Beograda s Rusijom“.

Mi nismo pro-američki ili pro-ruski, mi smo pro-srpski. Naš strateški fokus je EU (članstvo) i gde god da idemo, s kim god da razgovaramo, mi to kažemo.

 Evropski zvaničnici koji su zabrinutiji zbog uticaja Rusije na Balkanu, optužuju Moskvu da izaziva nemire u tom regionu i pažljivo gledaju na balansiranje Beograda Istok-Zapad. SAD takođe traže da Beograd bude jasan o svom strateškom pravcu, a jedan visoki američki diplomata je ovog meseca upozorio da Srbija ne može „istovremeno sediti na dve stolice“, piše list.

U jednom intervjuu Brnabić je rekla da je integracija u EU ostala glavni spoljnopolitički cilj.

„Nije fer tražiti od Srbije da izabere, i ne mislim da je to potrebno“, rekla je ona. „Mi nismo pro-američki ili pro-ruski, mi smo pro-srpski. Naš strateški fokus je EU (članstvo) i gde god da idemo, s kim god da razgovaramo, mi to kažemo“.

Brnabić koju FT predstavlja kao „specijalistkinja za reformu javnog sektora, zapadno obrazovanu, koja je i prvi otvoreni gej lider istočne Evrope, raskinula je tradiciju rusofilnih snaga u gornjim ešalonima vlade“.

Vučić, „najmoćniji političar svoje zemlje, ove godine je prihvatio poklon ruskog predsednika Vladimira Putina – šest aviona MiG-29. Nada se tenkovima i raketnom sistemu protiv-vazdušne odbrane 2018“, piše list i ća da „Moskva podržava srpske diplomatske stavove u UN, a najznačajnije je što odbija da prizna nezavisnost Kosova“.

Srbija je istovremeno kao prioritet postavila reforme za pridruživanje EU, što je cilj za koji je Brnabić rekla da je „dostižan“ do 2022. godine, iako se Srbija „odupire pritisku da se pridruži sankcijama EU protiv Moskve zbog aneksije Krima. Zvaničnici EU kažu da bi se nove članice mogle pridružiti do 2025. godine, mada nema roka za to“, piše list.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.