Ministarstvo finansija objavilo je pravilnik kojim se bliže uređuje nadzor nad izvršenjem ugovora o javnim nabavkama, koji će vrštiti budžetska inspekcija. Pravilnik stupa na snagu 1. januara.
U postupku inspekcijskog nadzora, budžetski inspektor će ubuduće utvrđivati da li je predmetni ugovor o javnoj nabavci izvršen u skladu sa ugovorenim uslovima, koji su određeni u dokumentaciji o nabavci i izabranoj ponudi, odnosno utvrđuje da li je nadzirani subjekt prilikom izvršenja ugovora o javnoj nabavci dobara, usluga ili radova postupio saglasno Zakonu o javnim nabavkama i podzakonskim aktima.
Javna nabavka je pribavljanje dobara, usluga, radova od strane državnih organa, organizacija, ustanova, odnosno od organa javne uprave, lokalne samouprave ili preduzeća sa većinski javnim kapitalom. Javni organi konkretne usluge, radove, dobra, pribavljaju/kupuju od privrednih subjekta koja na tržištu nude dobra, usluge ili radove.
„Izbor subjekata i ugovora inspekcijskog nadzora vršiće se se na osnovu procenta realizacije ugovora, izmene ugovora, ravnomerne geografske raspoređenosti, tipa korisnika javnih sredstava, vrednosti svih zaključenih ugovora i broja zaključenih ugovora“, navodi se u Pravilniku i dodaje da će se izbor subjekata i ugovora inspekcijskog nadzora vršiti i metodom slučajnog izbora.
Budžetska inspekcija vršiće nadzor nad izvršenjem ugovora o javnoj nabavci koji za predmet može imati nabavku dobara, pružanje usluga, izvođenje radova.
Inspekcijski nadzor počinje kada budžetski inspektor odgovornom licu subjekta kod koga se vrši nadzor uruči nalog za inspekcijski nadzor, objašnjava se u Pravilniku.
Budžetski inspektor utvrđuje da li je subjekt inspekcijskog nadzora posebnim aktom bliže uredio način planiranja, sprovođenja postupka javne nabavke i praćenja izvršenja ugovora o javnoj nabavci (način komunikacije, pravila, obaveze i odgovornost lica i organizacionih jedinica), način planiranja i sprovođenja nabavki na koje se zakon ne primenjuje, kao i nabavki društvenih i drugih posebnih usluga.
Ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrde radnje i nezakonitosti za koje postoje osnovi sumnje o učinjenom krivičnom delu ili privrednom prestupu, budžetski inspektor podnosi krivičnu prijavu, odnosno prijavu za privredni prestup nadležnom javnom tužilaštvu ili obaveštenje sa dokazima da postoje osnovi sumnje o učinjenom krivičnom delu, odnosno privrednom prestupu.
Ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrde radnje i nezakonitosti koje su prema zakonu ili drugom propisu kažnjive kao prekršaj, budžetski inspektor podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom sudu.
Ne može više samo cena/kvalitet: Zelene javne nabavke obavezne od 1. januara