Srbija

21.08.2024. 15:14

Danas

Autor: Beta

Cene hrane u Srbiji na nivou EU, a plate na nivou Balkana

Srbija

21.08.2024. 15:14

*Tekst koji je Nova ekonomija prenela sa agencije Beta je originalno objavljena na portalu Danasa. U međuvremenu, Danas je ispravio podatke navedene u prvobitnoj verziji analize. Podaci o pravoj visini prosečne plate u EU su izmenjeni 17. septembra 2024. godine, u prvom i trećem pasusu.

Cene hrane i bezalkoholnih pića u Srbiji u 2023. godini bile su na 96 odsto proseka Evropske unije (EU), ukazuju podaci Eurostata. Sa druge strane, iako primanja građana rastu, srpska plata je manje od trećine prosečne plate u Uniji, objavljeno je na sajtu Danasa.

„Proces konvergencije odnosno približavanja EU, izgleda da najbolje funkcioniše baš u ovoj oblasti. U 2020. godini, pred početak talasa inflacije koji je zahvatio i Srbiju i Evropu, cene hrane u Srbiji bile su 20 odsto ispod cena proseka EU“, piše na sajtu.

Zarada građana ne prati ovaj talas poskupljenja, tako da je prosečna neto plata u EU bila oko 2.351 evro, a u Srbiji na 733 evra, odnosno čini 31,17 odsto prosečne plate u EU.

Ukupna potrošnja domaćinstava Srbije je u 2023. godini bila na 67,7 odsto proseka EU, što je rast od oko deset odsto u odnosu na 2020. godinu.

U Evropi, hrana je bila najskuplja u Švajcarskoj (oko 58 odsto više od proseka EU), a tu su i Norveška, Island i Luksemburg.

Kako je istaknuto, zemlje Centralne i Istočne Evrope imale su jeftiniju hranu nego Srbija, poput Poljaka koji su hranu i piće plaćali 225 odsto manje od proseka EU, Bugari 11,7 odsto manje od proseka, a najjeftiniju hranu prošle godine u EU imali su Rumuni sa cenama na nivou od 73,5 odsto proseka EU.

U Crnoj Gori cena hrane bila je 87 odsto proseka EU, u Severnoj Makedoniji bile su oko 68 odsto proseka, a najjeftinija hrana bila je u Turskoj 36 odsto ispod proseka EU, dok je hrana u Holandiji bila nešto skuplja nego u Srbiji.

Odeća u Srbiji je u 2023. godini bila dva odsto skuplja od proseka EU, ali je prema toj statistici bila skuplja nego u svim zemljama u okruženju osim Albanije.

U Evropskoj uniji, najjeftinija odeća je bila u Španiji oko 19 odsto ispod proseka, dok je Turska bila najjeftinija bila sa oko 70 odsto jefitnijom odećom od proseka EU.

Cene obuće u Srbiji bile su na nivou od 97,6 odsto proseka EU, jeftinija obuća bila je u Bugarskoj, Poljskoj, Mađarskoj, Italiji i Nemačkoj, a skuplja u Rumuniji, Albaniji i Crnoj Gori.

Srbija je, kako se navodi, među najjeftinijim zemljama kada je reč o alkoholnim pićima i duvanu, jer su cene tih proizvoda 27 odsto jeftinije od proseka EU.

Nameštaj u Srbiji bio je oko 15 odsto jeftiniji od proseka EU, ali skuplji nego u većini zemalja okruženja.

Istaknuto je da je Srbija jedan od evropskih lidera u cenama elektronike i kućnih uređaja, ali su cene elektronike u zemlji 24 odsto veće od proseka EU, jeftinije samo od Islanda i Albanije.

Cene kućnih uređaja su bile za sedam odsto više od proseka EU, skuplje nego u Italiji, Nemačkoj, Španiji, Sloveniji, a najskuplje uređaje u Evropi plaćali su Albanci, 32 odsto više od proseka EU.

Prema podacima Eurostata, cene energije (struja, gas i druga goriva) u 2023. godini bile su na 46,5 odsto proseka EU, a u Mađarskoj je bila najjeftinija energija oko 60 odsto od proseka EU.

„U našem rangu cena energije su bili Crnogorci sa 55 odsto jeftinijom eenergijom od proseka EU, Albanija sa 53 odsto, Bugarska sa 47 odsto, Makedonija sa 48 odsto i BiH sa 56 odsto jeftinijom energijom od proseka EU“, piše na sajtu.

Transport u Srbiji u 2023. godini bio je za 22 odsto jeftiniji od proseka EU, komunikacije za 11,4 odsto, a restorani i hoteli za 33 odsto.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Pitam se pitam, zašto je u. Nemačkoj skoro sve jeftinije osim vode i struje.
    Diesel 40 centa jeftinije. Prehrambeni proizvodi kao voće povrće i meso i sva kućna hemija, odeća je i te kako jeftinija ako se sa buvljakom ne upoređuje.
    Delovi za Auta itd. Pitam se a znam odgovor.
    Jer su marže ekstremno visoke u Srbiji

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.