Cena izgradnje nacionalnog stadiona se više nego duplirala od prvog obećanja predsednika Vučića, a da gradnja nije ni krenula, ocenjuje se u analizi objavljenoj u najnovijem štampanom izdanju Nove ekonomije.
Kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2015. prvi put obećao izgradnju nacionalnog stadiona, rekao je da će koštati 150 miliona evra, što je cifra kojom su baratali u Fudbalskom savezu Srbije godinama unazad.
Onda je 2018. godine u izjavama predsednika vrednost skočila na 200-250 miliona, da bi sada to bilo 350 miliona evra, bez linijske infrastrukture.
U budžetu za ovu godinu za nacionalni stadion izdvojeno je 7,7 milijardi dinara, a u naredne dve godine planira se još po sedam milijardi.
Prema rečima najviših zvaničnika, nacionalni stadion je jedan od najvažnijih projekata, mada se njegova gradnja odlaže već pet godina.
Još 2018. godine imali smo izjave Siniše Malog da će te godine početi gradnja, pa je onda trebalo da počne 2020. ali je odložena zbog kovida, a izgleda da je konačno došao na red, jer kako je nedavno rekao ministar finansija, trenutno traju pripreme za početak radova.
Istovremeno, to je jedan od najosporavanijih projekata u državi još od 2015-2016. godine.
Ako pogledamo iskustva nekih drugih zemalja koje su gradile velelepne nacionalne stadione, primetićemo da su i kod njih krajnje cene znatno odstupale od početnih procena vrednosti izgradnje.
Recimo na engleski Vembli prvobitno je planirano da se potroši 450 miliona, a završilo se sa 900 miliona evra. Sličan odnos je i sa stadionom u Budimpešti, čija je cena izgradnje skočila sa 350 na 600 miliona evra.
Nacionalni stadion nije jedini koji se gradi, ili će biti izgrađen. Kako kažu u Ministarstvu za javna ulaganja, trenutno su u toku završni radovi na stadionima u Leskovcu, Zaječaru i Loznici.
Ukupna ugovorena vrednost za ova tri stadiona je 11,4 milijarde dinara, što je nešto manje od 100 miliona evra. U pripremi je javna nabavka za radove na izgradnji gradskog stadiona u Kragujevcu. Procenjena vrednost radova je 11 milijardi dinara.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Komentari(3)
Od čijih para on pravi nacionalni stadion ‘ Nije ni obišao sve klozete po školama, koje je obećao, posle kaže, da nas niko nije tako lagao u novijoj istiriji?
Usluga digitalnog novčanika koji podrazumeva čuvanje ličnih dokumenata u elektronskoj formi najpre bi trebalo da bude omogućena za vozačku dozvolu i karticu zdravstvenog osiguranja, kaže za RTS direktor Kanc...
Studenti Vazduhoplovne akademiji uputili su otvoreno pismo ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović, povodom smene direktora ove obrazovne ustanove. U pismu, studenti su ministarki izneli četiri zahteva, ...
Kada se govori o stranim direktnim investicijama u Srbiji, vodeći političari i ekonomisti često znaju samo za superlative. Pominjemo se kao atraktivna investiciona lokacija i kao zemlja koja privlači najveći...
Prosečna koncentracija suspendovanih čestica PM 2,5 u vazduhu Novog Pazara od početka ove godine je 150,1 mikrogram po kubnom metru, što je šest puta više od dozvoljenih 25 mikrograma, pokazuju zvanični poda...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok
Od čijih para on pravi nacionalni stadion ‘ Nije ni obišao sve klozete po školama, koje je obećao, posle kaže, da nas niko nije tako lagao u novijoj istiriji?
Sjajan način da burazerske firme otmu pare od naroda bez konsekvenci. Lopurde!