Srbija

14.02.2017. 09:39

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Cene peleta konačno pale, nema više nestašice

Srbija

14.02.2017. 09:39

Velike hladnoće, ali i tražnja, koja je i šest puta veća od ponude, izazvale su nestašice peleta, što je podiglo cene. U januaru je tona sa 200 evra poskupela na 250 do čak 300 evra. 

Poslednjih dana cene već padaju, niže su pet odsto, a stručnjaci potpuno smirivanje tržišta i cena peleta očekuju od aprila.

Grejanje na pelet je isplativo domaćinstvima ako ga kupe u aprilu i maju, jer je tada najjeftiniji – tona košta do 180 evra. Ove godine, može biti i povoljnije jer je Vlada smanjila i PDV na pelet sa 20 na 10 odsto, a efekti se očekuju na proleće.

„U ovom trenutku Srbija je jedina zemlja u regionu u kojoj se drvni pelet na takav način stimuliše. I u nekom budućem periodu ne treba očekivati drastičan rast, da cene dostignu astronomskih 250 do 300 evra po toni, to nije realno u Srbiji u nekim normalnim i stabilnim uslovima“, kaže profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić.

Sve fabrike peleta zimus rade punim kapacitetom.

„Postigli smo to da je trupac koji uđe u našu firmu 100 posto iskorišćen. Ono što smo nekada bacali, što je bio veliki problem, uspeli smo i to da iskoristimo. Imamo potrebu za zapošljavanjem novih ljudi“, ističe Dušan Stojić, vlasnik fabrike peleta „Omo-prom“ Nova Varoš.

Glavonjić objašnjava da nema razloga za paniku zato što u Srbiji imamo 54 aktivna proizvođača peleta, od čega su njih sedam prilično veliki proizvođači koji pokrivaju negde oko 70 posto našeg tržišta.

Do pre nekoliko godina gotovo cela proizvodnja peleta se izvozila u evropske zemlje, sada tek četvrtina. Najveći potrošači su Italija, skandinavske zemlje i Velika Britanija. To je čist i energetski efikasan energent na koji se greje sve više i naših domaćinstava.

„Značajno je porasla i prodaja peći i kotlova na pelet, to je ono što je efekat korišćenja ovog energenta. Raste i naša proizvodnja u mašinskoj industriji i to je jedan indirektni benefit od korišćenja peleta koji Srbija ima“, rekao je Ljubinko Savić iz Udruženja za energetiku PKS.

Uz podršku nemačke vlade, Ministarstvo energetike priprema i obavezujuće tehničke propise, čime će i kvalitet peleta potpuno biti usklađen sa evropskim zahtevima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.