Žena čine većinu zaposlenih u sektorima čišćenja i nege, a često nemaju adekvatne ugovore o radu. To dovodi do nedostatka osnovnih radnih prava, poput zdravstvenog osiguranja i plaćenog bolovanja, a u slučaju stranih radnica i ekstremnije oblike eksploatacije, ukazuje istraživanje „Položaj i izazovi radnica na poslovima čišćenja i nege u Srbiji“.
Istraživanje o ovim oblicima prekarnog rada žena predstavljeno je na forumu pod nazivom „Osnaživanje radnica u pomagačkim poslovima“ koji je održan nedavno u Beogradu, piše Mašina.rs.
Studija je istražila uslove rada, perspektive i izazove kroz iskustva žena koje obavljaju poslove čišćenja i nege u domaćinstvima u Srbiji i inostranstvu.
Istraživanje je obuhvatilo analizu iskustava žena koje su tražile posao formalno ili neformalno – preko agencija, online platformi i preko preporuka, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
Na diskusionom forumu su, pored predstavljanja pionirskih istraživanja u ovoj oblasti u Srbiji, predstavljena i iskustva predstavnika organizacija civilnog društva i sindikata iz Hrvatske, Slovenije i Belgije pokazalo je da problemi u ovom sektoru postoje i na regionalnom i na evropskom nivou, uz manjak zakonske regulative, izuzetnu prekarnost rada i nedovoljnim sindikalnim angažovanjem.
Istraživanje je realizovala je SeConS grupa za razvojnu inicijativu u saradnji sa organizacijom ASTRA, uz finansijsku podršku fondacije Rosa Luxemburg Stiftung.