Međunarodna agencija za energetiku (IEA) kaže da bi rastuća potražnja za gasom i geopolitičke napetosti mogle da zakomplikuju snabdevanje energentom tokom predstojeće zime. Za Evropu će najveći problem predstavljati snabdevanje preko Ukrajine, a neće pomoći ni to što će brzorastuća industrija Azije „usisati“ skoro polovinu globalne potražnje za ovim energentom.
Prema analizi IEA, među najvećim neizvesnostima koje muče Evropu je snabdevanje ruskim gasom preko Ukrajine, pa će Evropa i sledećih godina morati da poveća uvoz tečnog prirodnog gasa.
„Ruski ugovor o tranzitu gasa sa Ukrajinom ističe krajem 2024. godine. Ova prognoza pretpostavlja da ruski gas neće ići preko Ukrajine u Evropu od januara 2025. godine. Naša procena ukazuje da zaustavljanje ukrajinskog tranzita ne bi predstavljalo neposredan rizik za bezbednost snabdevanja Austrije, Mađarske i Slovačke, s obzirom na njihov veliki skladišni kapacitet, međusobnu povezanost i indirektan pristup globalnom tržištu TNG“, navodi agencija.
Prema procenama, prekid ukrajinskog tranzita smanjio bi isporuke ruskog gasa Evropi za oko 15 milijardi kubnih metara u poređenju sa 2024. godinom.
To bi zauzvrat moglo da zahteva veći uvoz TNG-a (tečni naftni gas) za Evropu 2025. godine i posledično dovede do strožeg globalnog balansa gasa.
Ovo bi predstavljalo i dodatni pritisak na globalne zalihe, budući da je tečni prirodni gas ključan za održavanje ravnoteže između ponude i potražnje, stoji u izveštaji IEA.
Globalna potražnja za gasom bi trebalo da poraste do novih (rekordnih) nivoa, prvenstveno uz podršku rastuće tražnje iz Azije.
„Preliminarni podaci pokazuju da je potrošnja prirodnog gasa porasla za 2,8 odsto na međugodišnjem nivou u prva tri kvartala 2024. godine, što je znatno više od prosečne (godišnje) stope rasta od dva odsto (beleženih) između 2010. i 2020. godine. Tržišta Azije koja se brzo razvijaju činila su većinu ovog rasta“, kaže IEA.
Za celu 2024. godinu, agencija predviđa da će globalna potražnja za gasom porasti za više od 2,5 odsto (ili nešto više od 100 milijardi kubnih metara) i dostići novi istorijski maksimum od 4.200 milijardi kubnih metara.
Očekuje se da će azijsko-pacifički region činiti skoro 45 odsto ove uvećane globalne potražnje.
Prema podacima agencije, oporavak evropske potražnje za industrijskim gasom takođe doprinosi potencijalnim problemima na tržištu, iako je i dalje znatno ispod nivoa od pre krize.