Prozjumeri, vlasnici solarnih panela koji proizvode struju za svoje potrebe a višak prosleđuju Eletro-privredi Srbije (EPS), moraju da plate porez na dodatu vrednost (PDV), kažu za Novu ekonomuju u Udruženju za zaštitu potrošača Prosperitet iz Novog Sada.
Kako nam je objasnio inženjer Radomir Ćirilović, osnivač tog udruženja, u tom slučaju sve se radi po zakonu.
„Oni (proizvođači) su mislili da će tu sada nešto zaraditi pa će na kontu te zarade da mu se isplati investicija. A nisu im rekli da se PDV mora računati na tu uslugu. Država neće da se odrekne tog ‘ćara'“, objašnjava Ćirilović.
Kako dodaje, taj „ćar“, odnosno korist je glavni razlog zašto je porez na usluge oko 20 odsto.
Prema njegovim rečima, kada prozjumeri višak struje proslede EPS-u, tada zapravo čine uslugu, prodali su struju EPS-u i to im je pre ugradnje solarnih sistema očigledno prećutano.
Zašto je na računu za struju poskupela naknada za obnovljive izvore?
STRUJA SKUPLJA OD 1. SEPTEMBRA
FIRMA U SUVLASNIŠTVU VUČIĆEVOG KUMA DOBILA PRVU DOZVOLU ZA VETROELEKTRANU„Oni (država, vlast) su doneli takav zakon, a naš narod ne čita zakone. Nama se prozjumeri nisu obraćali, jer se ne tretiraju kao potrošači. Ali, podsećam, potrošač električne energije njima plaća naknadu za obnovljive izvore električne energije preko računa za struju, na to se ne žale“, dodaje sagovornik našeg portala.
On je napomenuo da je naplata PDV-a prozjumerima, koji se zbog toga očigledno osećaju demotivisanima, još jedno „vrzino kolo“ domaće administracije.
Neki od prozjumera putem medija i društvenih mreža već više puta su se žalili na njihov tretman, od strane države.
Kako je nedavno preneo portal Podrinske, jedan od tih slučajeva je porodica iz Rume koja im se požalila kako je ta vrsta investicije daleko od bajke koju priča država.
Država je sa druge strane, kako je više puta naglašeno, pojednostavila proceduru za ugradnju solarnih panela.
O tome šta se sve plaća na računima za struju, Nova ekonomija je više puta pisala.