Srbija

13.10.2015. 14:11

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Da li su mere podrške ECB-a doživele neuspeh?

Srbija

13.10.2015. 14:11

Pad inflacije će biti ključni pokretač za odluku ECB da poveća paket monetarnih podsticaja, izjavio je jedan od članova izvršnog odbora te institucije, Iv Merš.
On je, na jednom finansijskom forumu u Singapuru, rekao da je još prerano za procenu uticaja faktora kao što su usporavanje privrednog rasta u zemljama u razvoju i snažan evro na ciljanu inflaciju evrozone, prenosi Frans pres.
„Iako evrozona pokazuje znake otpora, makroekonomsko okruženje je sve izazovnije, a nedavne prognoze ECB-a ukazuju na sporiji ekonomski oporavak i slabiji rast stopa inflacije“, ocenio je Merš. 
Inflacija će, kako je rekao, ostati blizu nule u bliskoj budućnosti, da bi opet, idući ka kraju godine, registrovala rast. 
„Trebaće nešto više od prethodno prognoziranog kako bi se inflacija vratila na stopu za koju mi smatramo da je dovoljno blizu 2,0 odsto, i da se stabilizuje na tom nivou“, dodao je Merš. 
Prema njegovim rečima, ako bude potrebe za dodatnim monetarnim podsticajima, ECB će iskoristiti sva raspoloživa sredstva. 
Merš je govorio uoči sastanka Upravnog odbora ECB-a, 22. oktobra, i u trenutku sve učestalijih spekulacija da će ta institucija biti primorana da poveća obim aktuelnog programa otkupa obveznica od zemalja članica, koji je namenjen podizanju inflacije i podsticanju privrednog rasta, navodi francuska agencija. 
Evropska centralna banka pokrenula je u martu dugo očekivani program kupovine obveznica članica evropske monetarne unije u cilju podsticanja inflacije u evrozoni, od kada svakog meseca upumpava 60 milijardi evra kupujući obveznice. 
Program je pokrenut sa ciljem da se da podsticaj posrnulim privredama evrozone i podstakne rast inflacije do željenog nivoa od dva odsto. U početku je davao rezultate ali je poslednjih meseci sve više vesti da su privrede tih zemalja zapale u deflaciju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.