Srbija

29.09.2015. 18:30

Beta

Autor: Nova Ekonomija

D&B: Srbija i dalje rizična za poslovanje, ali uz bolje ekonomske izglede

Srbija

29.09.2015. 18:30

Bonitetska kuća Dan i Bredstrit saopštila je da Srbiju i dalje svrstava u zemlje s visokim rizikom poslovanja, uz ocenu da su izgledi srpske ekonomije bolji.
Kako je ocenjeno, izgledi srpske ekonomije su bolji nakon porasta bruto domaćeg proizvoda u drugom kvartalu ove godine za 0,9 odsto.
Kako se navodi, to nije odlična stopa za privredu u razvoju koja je na pragu Evropske unije, ali je znatno bolji učinak od očekivanog s početka godine imajući u vidu vladine opsežne rezove u potrošnji osmišljene da dovedu srpske javne finansije pod kontrolu.
Američka bonitetska kuća je, kako navodi, za sada za Srbiju zadržala prognozu rasta BDP-a u 2015. godini od 0,5 odsto, ali je istakla da je spremna da poveća očekivani rast ukoliko relevantni indikatori u trećem kvartalu pokažu znakove nastavka pozitivnog trenda. 
Srpskom izvozu pogoduje oporavak potražnje u pojedinim delovima EU (naročito u Nemačkoj i Rumuniji), kao i pad vrednosti dinara, što čini srpski izvoz konkurentnijim izvan evrozone, dok, s druge strane, rast uvoza, koji je uslovljen porastom investicija, ograničava pozitivan uticaj neto izvoza, navodi „Dan i Bredstrit“. 
Ocenjuje se da domaća potrošnja i dalje raste, ali ne toliko koliko se strahovalo na početku. Potrošnja domaćinstva oseća pozitivne efekte rasta dinarskih sredstava, realnih plata (nasuprot okruženju sa niskom infacijom) i raspoloživih prihoda (usled pada cena energenata). Slično tome, potrošnja vlade se nije smanjila koliko se očekivalo, ali bez obzira na razlog (kašnjenje u restrukturiranju javnog sektora), loš je signal za javne finansije i rast privrede na duži rok, navodi se u saopštenju kuće „Dan i Bredstrit“. 
Prema toj bonitetskoj kući, poslovno okruženje u Srbiji je unapređeno nakon odluke Skupštine Grada Beograda krajem jula da se uspostavi slobodna ekonomska zona u prigradskim opštinama Obrenovcu i Krnjači. 
Prema uslovima u Slobodnoj zoni, Beograd će 98 hektara zemljišta staviti na raspolaganje firmama koje žele da započnu poslovanje, sniziće stope poreza i osloboditi ih određenih dažbina. 
Potencijalne prednosti Slobodne zone dodatno će se poboljšati izgradnjom nove železničke pruge koja povezuje Beograd i Budimpeštu, a koja će biti finansirana kineskim kapitalom. 
Ta dva projekta, kako se ističe, zajedno omogućavaju stranim investitorima da započnu poslovanje u jednom od najjeftinijih investicionih okruženja u Evropi, kao i da brzo plasiraju robu na tržište EU. 
„Prema rečima gradonačelnika Beograda, kineska kompanija Meita već planira da otvori novu veliku fabriku u slobodnoj zoni. Kompanija će izgraditi ove jeseni postrojenja za proizvodnju auto delova u vrednosti od 60 miliona evra i zaposliti 1.400 ljudi“, ističe američka bonitetska kuća „Dan i Bredstrit“.
U regionu i dalje najveći rejting imaju Slovenija i Hrvatska (DB3), za njima slede Bugarska, Mađarska, Rumunija, Albanija i Makedonija. Srbija i Grčka pripadaju grupi zemalja sa visokim rizikom (DB5) dok niži rejting od Srbije u regionu ima Bosna i Hercegovina (DB6).

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.