Vlada Kosova je odobrila delimično uvoz robe iz Srbije, pošto je zabranu donela u julu prošle godine i nanela štetu kompanijama iz Srbije u iznosu od preko 280 miliona evra, prema podacima Privredne komore Srbije (PKS).
„PKS pozdravlja odluku o najavi ukidanja zabrane ulaska proizvoda iz Srbije na tržište Kosova. Istovremeno, smatramo da odluka nije potpuna, s obzirom da se odnosi na mogućnost plasmana domaće robe samo preko prelaza Merdare, što, i dalje, dovodi srpske kompanije u diskriminatorni položaj“ saopštili su iz komore .
Prošlog meseca, zahtev za ukidanje zabrane uvoza robe iz Srbije, Kosovu je uputio specijalni izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan Manuel Sarrazin, uz obrazloženje da ta zabrana blokira rad CEFTA-e (Centralnoevropski ugovor o slobodnoj trgovini).
Jedan od prioriteta Berlinskog procesa se zasniva na iskorišćavanju i unapređenju već uspostavljenih mehanizama kao što je SEETO, Transportna zajednica, WBIF, RCC, CEFTA i sl.
Odlukom o nastavku zabrane plasmana robe na Kosovo, na ostalim prelazima, Vlada u Prištini, i dalje, krši principe slobodne trgovine, što je u direktnoj suprotnosti sa CEFTA sporazumom, kojim je utvrđena obaveza Kosova da obezbedi slobodu kretanja roba, kažu iz PKS.
„Ovo ne doprinosi normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine i nije u duhu stvaranja zajedničkog regionalnog tržišta predviđenog Berlinskim procesom“, navela je komora.
Samit Berlinskog procesa biće održan 14. oktobra, a jedna od glavnih tema će biti postignut dogovor o primeni CEFTA za koji je najveća prepreka upravo blokada od strane Kosova.