Srbija

24.08.2022. 11:55

N1

Autor: Nova Ekonomija

Dizel u Srbiji će biti skup sve dok bude potražnje za njim

Foto: Pixabay

Srbija

24.08.2022. 11:55

Profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta (TMF) u Beogradu Petar Đukić rekao je za N1 televiziju da je gorivo u Srbiji skupo zbog njegove cene na međunarodnom tržištu, kao i zbog državnih nameta koji se plaćaju prilikom kupovine goriva.

„Nameti su takvi da ako kupujete gorivo vi ste najlakši plen kao neko ko finansira budžet i možete da stavite više ili manje u kasu koja je uvek prazna ili poluprazna“, naglasop je Đukić

Prema njegovom mišljenju, pare se najlakše pribave na cenu evrodizela, koji je popularan kao gorivo i zbog toga što u Srbiji ima dosta vozila sa dizel motorima.

„Može za nas to da izgleda nefer, ali to mnogo ne pogađa vlast“, dodao je Đukić.

Kaže da akcize na gorivo mogu da budu manje, ali da je onda pitanje, šta je cena toga.

„Onda bi neko hteo da zahvati na drugom mestu. A izvori su sve oskudniji, jer nećemo imati rast na koji se računalo, nećemo imati priliv stranih investicija, recesija je u svetu“, smatra profesor beogradskog TMF-a.

Podsetio je da je tržišna cena ona cena po kojoj se nešto ponudi, a kupac je spreman da to plati.

„Ima kupaca koji su spremni da plate tu cenu. Sad kako troškovi govore to je kalkulacija proizvođača koji formiraju tržišnu ponudu“, objasnio je Đukić.

Produžena zabrana izvoza evro-dizela EN 590
Na svetu sve više električnih automobila, ali nedovoljno litijuma

Đukić je ocenio kako se „na veliko piše“ kako ostajemo bez ruske nafte od 1. novembra, ali je naglasio da je to „neispravno postavljena teza“.

„Mi kad naftu kupimo to je onda naša nafta. Nafta je ponuđena na međunarodnom tržištu. Dolazi do poremećaja ako nemate ustaljene kanale ponude i potražnje. Ja se uzdam u jednu stvar, da tržište uvek nađe puteve da zadovolji tražnju“, smatra Đukić.

On je podsetio da je tržište živ mehanizam koji funkcioniše bez obzira na ratove i krize.

„Ja sam optimista bez obzira što će biti teškoća i u snabdevanju gasom, električnom energijom, ugljem, ja mislim da će se stvari tu izravnavati kao što su se izravnavale kad smo imali naftni embargo koji je trajao sedam, osam godina“, zaključio je Đukić.

Kako je ranije naglašeno, Sribja će od 1. novembra ostati bez ruske nafte, zbog sankicija koje je toj zemlji uvela Evropska unija, nakon njene vojne invazije u Ukrajini.

Država i dalje svakog pretka ograničava cene Evrodizela kao i benzina premijum BMB 95.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.