Srbija

10.02.2016. 11:52

N 1

Autor: Nova Ekonomija

Đorđević: Politička zloupotreba borbe protiv korupcije

Srbija

10.02.2016. 11:52

U Srbiji je karakteristično da se borba protiv korupcije politički zloupotrebljava i to najčešće u izbornim kampanjama što je i razlog zašto imamo veliki broj slučajeva „visoke korupcije” o kojima se pisalo u medijima ali bez sudskih presuda, kaže istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević.

„To se ponavlja čitavu deceniju i time se šalje poruka da institucije nisu dovoljno jake”, rekao je Đorđević gostujući u Novom danu.

Vlada Srbije usvojila je 20.juna 2013. godine Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije za period od 2013. do 2018. godine. U izveštaju koji su zajedno načinili Beogradski centar za bezbednosnu politiku, BIRN-a i Udruženja javnih tužilaca Srbije navodi se da se akcioni plan slabo realizuje.

Đorđević naglašava da i ovaj izveštaj pokazuje slične rezultate kao i prethodni – da se akcioni plan slabo sprovodi, da se rokovi ne poštuju a kao primer navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova koji čak 90 odsto plana nije sprovelo na vreme.

„MUP je u 2015. godini, kada smo ih pitali zašto se aktivnosti ne sprovode, rekao da se čeka novi zakon o policiji i da će to biti odskočna daska da se antikorupcijska strategija sprovodi u praksi. Zakon je usvojen i sada nema razloga da se te aktivnosti ne sprovode u praksi”, kaže on.

U tom izveštaju navodi se i da se borba protiv korupcije često iskorišćava radi ostvarivanja političkih interesa, naročito pre izborne kampanje ili tokom nje. Kao dokaz za tu tvrdnju naveden je primer akcije „Rezačˮ, u kojoj je u decembru 2015. godine istovremeno uhapšeno 79 osumnjičenih za korupciju“.

Odgovarajući na pitanje čime dokazuju svoje tvrdnje, Saša Đorđević navodi da je ceo ambijent bio takav: kako je to medijski eksponirano, naslovne strane….

„Ti ljudi su bili unapred osuđeni a mesec dana kasnije vidimo da su oni pušteni iz pritvora”.

Na pitanje kakvi su kapaciteti Srbije ako se govori o policiji, tužilaštvu i sudstvu da se ozbiljno suprotstavi problemu korupcije on odgovara da su vrlo ograničeni jer postoje proceduralni problemi kako bi se saradnja između policije i tužilaštva unapredila.

„Kada je usvojena Nacionalna strategija političari su imali ambiciozne planove ali dve godine kasnije vidimo da se on slabo sprovodi”, kaže Đorđević.

Prema njegovim rečima, dobra stvar koja je urađena jeste uvođenje ekonomskih forenzičara jer će tako slučajevi korupcije biti bolje dokazani i procesuirani.

Ukazuje pak da se donekle sprovode samo aktivnosti koje su finansirane od međunarodnih organizacija ali ne i one koje se sprovode novcem iz budžeta ili za čije sprovođenje nisu predviđena nikakva sredstva.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Meni jos nista nije stiglo od te ujdurme, ne mogu da diraju nista na mojoj kuci i u mom dvoristu, sve sto to tu ima ja sam platio cak i banderu 100 m dalje. Ako nece da ih ja obavestavam svaki mesec mailom kolika je potrosnja onda neka na tu banderu okace svoj strujomer i nek bude digitalni, pa neka ga citaju daljinski ako imaju IT-i pismen kadar. Tamo na tom trulom zapadu ucitaju ti pocetno stanje, odrede ti na osnovu potrosnje iz predhodnog perioda akontaciju koju placas svaki mesec i nema citanja za svaki mesec, no na kraju godine ocitaju sve strujomere i onda od ocitanog oduzmu pocetno stanje i posalju ti racun jedan jedini, ne 12 racuna za godinu, vec jedan jedini za celu godinu i prikazu da li imas doplatu ili predplatu. Ustedeli su 11 racuna godisnje+ papir, stampu 11 racuna + troskovi 11 meseci citanja, + troskovu dostave i TV ne placas preko racuna za struju. Ali ovi nasi iz EDb-ea vise vole da citaju jer tu mogu da se ovajde saljuci svoje ljude u citanje pa onda dele sa njima naplatu za tu uslugu, a sve to naplate od potrosaca. Kako je lepo biti glup! kako bi to zapevavao cuveni Bora Corba.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.