Dolari se uspešnije falsifikuju od ostalih valuta, to je razlog zašto menjači traže podatke iz lične karte kada obavljaju kupoprodaju dolara.
Ovih dana redakciji „Blica“ javili su se čitaoci kojima nije bilo jasno zašto kada kupuju, ali i prodaju dolare moraju da ostave i lične podatke menjačima.
Branislav Brujić, predsednik Udruženja menjača, odgovara da je propisom Narodne banke Srbije ranije uvedena obaveza da menjači, kada obavljaju kupoprodaju dolara, na računu koji izdaju moraju da prikažu i serijski broj novčanice, ali i lične podatke kupca.
Nezvanično, menjači imaju obavezu i da svaku novčanicu od 100 i 50 dolara koju kupe i skeniraju. Ovakvu obavezu menjačnice i banke nemaju i kada obavljaju kupoprodaju evra, koji se takođe krivotvori, a poznavaoci prilika navode da se lažni evro lako otkrije, a dobar falsifikat dolara mnogo teže.
Propis je uveden zbog takozvanog lažnog „super dolara“ koji jedva da je mogao da bude prepoznat koliko je bio dobro urađen.
Postoji kvalifikacija novčanica koje se falsifikuju, počev od loše izrade, osrednje, dobre, veoma dobre i opasan falsifikat.
„U slučaju da kupac u menjačnici želi da proda dolare, za koje se ispostavi da su lažni, menjač je dužan da takvu novčanicu odmah „precrta“, kao i da obavesti MUP“ – kaže Brujić.
Među lažnjacima koji se sporadično pojave kod nas najviše bude dinara, a najpopularnija je hiljadarka. Falsifikuje se i evro, a na meti kriminalaca je i američki dolar i to apoen od 100.
Zasto Teodorović ne kaže otvoreno da se taj časoisi koji citira Šilju pronalazača nalazi na listi časopisa Tomson-Rojters koju naše ministartsvo proglašava obaveznom za sve naučnike u Srbiji I ocenjuje najvećim brojem bodova. Znači ministartsvo traži od srpskih naučnika da uvažavaju naučnika Šilju.