Vesti iz zemlje

20.06.2023. 11:19

Saopštenje

Autor: Čedomir Savković

Domaća industrija video igara ove godine zapošljava još 330 ljudi

Foto: Pixabay

Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA) u svom novom izveštaju procenjuje da će se u domaćoj gejming industriji tokom 2023. godine otvoriti oko 330 novih radnih mesta.

Kako se navodi u saopštenju asocijacije, najtraženije pozicije su producenti video igara, marketing i akvizicija korisnika, a studiji, kojih sada ima oko 140, nude i plaćene prakse mladima.

Kompanija Playstudios Europe, sa sedištem u Beogradu, trenutno zapošljava skoro 200 ljudi, a kao glavni uslov za buduća radna mesta navode porast proizvodnje „kežual“ (casual), besplatnih igara za mobilne uređaje.

„Razvojem tehnologije raste i vizuelni i idejni kvalitet, pa na mobilnim i kežual igrama ponekad radi i nekoliko stotina developera, dizajnera, kopirajtera i drugih stručnjaka“, navodi direktor kancelarije Playstudios Europe Nikola Mitić.

Prema njegovim rečima, tržište za te igre je „ogromno“, ali i konkurentno, zbog čega postoji veliki rizik, ali i velika nagrada za uspeh – kako materijalna, tako i u reputaciji.

Sa prosečnim petogodišnjim zadržavanjem u jednoj kompaniji, procenat fluktuacije radnika (odlazak ključnih zaposlenih) u gejming industriji je sedam odsto, što je okvirno duplo manje od svetskog proseka (15 odsto).

Izvršna menadžerka SGA Kristina Janković-Obućina navodi da je pored rasta broja zaposlenih još jedna interesantna tendencija decentralizacija domaće gejming industrije.

Obućina najavljuje i prvi S2G Sajam gejming poslova, 22. juna, u prostoru Dorćol Platz-a, koji će tržište poslova učiniti još transparentnijim:

„Planiramo edukativne programe i razgovore sa studentima, koji će dobiti priliku da pitaju i saznaju sve što ih interesuje u vezi sa gejming industrijom. Takođe, pružićemo i pomoć početnicima oko pripreme za intervjue za posao“.

„Očekivano je da Beograd kao veliki industrijski centar bude hab gejming industrije, ali nas jako raduje što i drugi gradovi kao što su Niš i Novi Sad imaju jake kompanije“, kaže Obućina.

Prema njenim rečima, našoj industriji geografija nije barijera, 60 odsto timova radi od kuće, jer studiji uglavnom nude fleksibilan ili hibridni model rada – što znači da je bitno kako član tima radi, a ne odakle radi.

„Takođe, kako naše istraživanje pokazuje, svaka druga firma ove godine planira da poveća broj radnika, pa će tako stručnjaci širom Srbije imati prilike za zaposlenje bez da ih infrastruktura i logistika u tome sprečavaju. Zato nam je jako drago što ta očekivana brojka od oko 330 radnih mesta važi za celu Srbiju, a ne samo za tri pomenuta gejming centra“, dodaje Obućina.

Video-igre privlače sve više investitora

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.