Srbija

13.07.2020. 14:03

startit, Nova.rs

Autor: Nova Ekonomija

Domaći privrednici ne žele kredite sa državnom garancijom

Domaći privrednici su do sada uzeli samo polovinu kredita koje je država obezbedila i za koje je dala garanciju od 480 miliona evra, jer ne vide brz oporavak od pandemije, javlja startit.Za dodatnu pomoć nema prostora, bez ozbiljnih posledica ...

Foto: Pixabay

Srbija

13.07.2020. 14:03

Domaći privrednici su do sada uzeli samo polovinu kredita koje je država obezbedila i za koje je dala garanciju od 480 miliona evra, jer ne očekuju brz oporavak od pandemije, javlja portal Startit.

Za dodatnu pomoć nema prostora bez ozbiljnih posledica po celokupnu privredu države, smatra profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.

„Od dve milijarde evra za koliko je obezbeđena garancija države privreda je uzela ili aplicirala za kredite u iznosu od jedne milijarde evra, što je ozbiljan signal da i vlasnici preduzeća procenjuju da slamanje epidemije neće biti brzo i da će oporavak biznisa potrajati možda više godina, zbog čega oni neće moći uredno da servisiraju svoje dugove“, kaže Savić.

On dodaje i da stanje privrede u našoj zemlji u dobroj meri zavisi od oporavka privrede na svetskom novou, pre svega kod poslovnih partnera iz Nemačke i Italije. 

Savić je lazao i da ukoliko na to dodamo i problem smanjenja stranih ulaganja u odnosu na isti period prethodne godine, te izostanak domaćih investicija, „jasno je da će se stanje u ekonomiji dugo oporavljati“.

Savić očekuje da će nakon oktobra doći do povećanja broja otkaza, pošto će tada poslodavci koji su uzeli pomoć države moći da otpuštaju zaposlene bez ikakvih kazni.

”Desetine hiljada zaposlenih sigurno su u riziku da ostanu bez posla tokom jeseni i zime, a posebno oni koji rade u sektorima koje je pandemija najjača pogodila – turizmu, ugostiteljstvu, prerađivačkoj i kreativnoj industriji“, rekla je za Nova.rs istraživačica Fondacije Centra za demokratiju Sarita Bradaš.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku predlaže da država smanji poreske i parafiskalne namete, kako bi kompanije mogle da zadrže isti broj radnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.