Srbija

14.04.2025. 16:37

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Drakulić: Usvojen samo jedan zahtev proizvođača peleta, što nije dovoljno da budemo konkurentni

Foto: Nova ekonomija

Srbija

14.04.2025. 16:37

Proizvođačima peleta u Srbiji usvojen je samo jedan od zahteva upućenih Ministarstvu rudarstva i energetike, što je nedovoljno da taj domaći energent postane po ceni konkurentan peletu koji se uvozi iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, izjavio je danas Zoran Drakulić, vlasnik kompanije „Bioenergy point“, koja je jedna od najvećih proizvođača tog ekološki čistog goriva.

„Usvojen je pravilnik o novim propisima za pelet i brikete, prema kojem će pelet koji se stavlja na tržište morati da prođe laboratorijsku analizu i ispuni stroge normative u pogledu eventualnog sadržaja štetnih materija, ali to nije dovoljno za opstanak ove industrije ako se ne usvoje drugi zahtevi“, rekao je danas Drakulić za agenciju Beta.

Dodao je da proizvođači peleta tri godine traže donošenje takvog pravilnika kako bi se zaštitilo tržište Srbije od nekvalitenog uvoznog peleta i da će se, sada kada je donet taj propis, on primenjivati tek za tri meseca kako bi se obezbedila laboratorija za kontrolu.

Drakulić je rekao da se u Srbiji forsira potrošnje gasa, koji nije čisto ekološko gorivo, i da Srbijagas ima ogromnu finansijsku podršu države za razliku od industrije peleta.

Direktor te kompanije Mladen Stojadinović naveo je da su proizvođači tražili smanjenje cene električne energije, koja se u toj industriji koristi u značajnoj meri, jer je ona u zemljama u okruženju, znatno jeftinija, pa je zbog toga i pelet koji se uvozi u Srbiju jeftiniji u odnosu na cene domaćeg peleta.

On je rekao da domaći proizvođači električnu energiju plaćaju 110-115 evra po megavatu, a da je u Crnoj Gori megavat 40-41 evro, što omogućuje i niže cene.

„Tražili smo zabranu uvoza peleta iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine gde je i drvo jefije i gorivo ili carine od 30-40 odsto, jer i oni na taj način štite svoje tržište, pa zašto ne bi i Srbija“, rekao je Stojadinović.

Dodao je da je jedan od zahteva i subvencija od 20 evra po kubnom metru za Javno preduzeće „Srbijašume“, koje proizvođačima peleta prodaje drvo, čime bi mu se pomoglo da proda drvo po nižoj ceni, a trošak za državu bi bio godišnje 12 do 14 miliona evra.

Jedan od zahteva, kako je rekao je i subvencija za individualne potrošače peleta kako bi se stimulisali da ga koriste.

Stojadinović je rekao da pregovori nisu prekinuti i da su predstavnici države obećali proizvođačima peleta da će, nakon konsultacija sa nadležnima o zahtevima, za deset dana saopštiti da li će i koje zahteve prihvatiti.

Veliki problem je, prema njegovim rečima i to što će se pravilnik primenjivati tek za tri meseca do kada će uvoznici iz Crne Gore uvesti ogromnu količinu peleta, „što može potpuno zaustaviti domaću proizvodnju u kojoj radi oko 10.000 radnika“.

Taj propis, usvojen pre nekoliko dana, predviđa da se u Srbiji prvi put sistematski kontrolišu fizičke i hemijske karakteristike drvnog peleta, kao što su veličina, oblik, postojanost, kalorijska vrednost, nivo vlage i sadržaj pepela, ali i parametri koji direktno utiču na zdravlje ljudi i životnu sredinu, uključujući prisustvo teških metala – arsena, kadmijuma, hroma, bakra, olova, žive, nikla, cinka, kao i sumpora i azota.

Pre stavljanja na tržište, i proizvođači i uvoznici peleta i drugih drvnih goriva biće obavezni da provere kvalitet kod nadležnog tela, što po oceni Privredne komore Srbije, koja je učestvovala u njegovom donošenju, stvaraju uslovi za zdravu konkurenciju na tržištu, jaču zaštitu potrošača, podsticanje održivog razvoja sektora biomase, najvećeg resursa obnovljivog izvora energije u Srbiji.

 

Objavljen novi pravilnik koji osigurava kvalitet peleta na srpskom tržištu

Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije saopštilo je danas da je objavljen Pravilnik o čvrstim gorivima iz drvne biomase kojim se propisuje da se na srpskom tržištu može prodavati isključivo pelet visokog kvaliteta, u skladu sa standardima propisanim u Evropskoj uniji.

„Ovo je rezultat višemesečnih pregovora sa privrednicima i predstavlja značajan korak ka unapređenju kvaliteta i održivosti na domaćem energetskom tržištu. Usvajanjem pravilnika želimo da sačuvamo konkurentnost industrije peleta u Srbiji, što je dobar primer saradnje države i privrede“, rekla je ministarka rudarstva i energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović.

Pravilnikom o čvrstim gorivima iz drvne biomase, kako je istaknuto, po prvi put se sistemski uređuje kvalitet peleta i briketa na tržištu, uvode se tehnički standardi i obavezne laboratorijske analize, definišu se pravila za ocenu usaglašenosti i označavanje proizvoda, propisuje se provera parametara koji utiču na zdravlje i životnu sredinu.

Precizirano je da će proizvođači i uvoznici drvnih goriva morati da obave kontrolu kvaliteta i obezbede izjavu o usaglašenosti pre stavljanja na tržište.

Pravilnik će početi da se primenjuje za tri meseca, dok će u tom periodu biti formirano telo koje će vršiti kontrolu, proveravati usaglašenost i preduzimati odgovarajuće korektivne radnje po potrebi, saopštilo je ministarstvo.

RZS: Inflacija u Srbiji u martu bila 4,4 odsto

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.