Komisija za kontrolu državne pomoći (KKDP) dala je pozitivno mišljenje Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija o usklađenosti programa subvencija za ugostiteljstvo i turizam sa pravilima o dodeli državne pomoći.
KKDP je dala mišljenje o Predlogu kojom se utvrđuje način korišćenja subvencija za podršku ugostiteljima u oblasti usluge smeštaja. Za to je u budžetu Srbije ove godine obezbeđeno 1,98 milijardi dinara.
Program predviđa bespovratnu dodelu 30.367 dinara, odnosno minimalne zarade po svakom zaposlenom za kome je privredni subjekt isplatio zaradu za oktobar i podneo odgovarajuću poresku prijavu.
Subvencija u iznosu minimalca uplaćivaće se korisnicima na posebne namenske dinarske račune kod Uprave za trezor, a privrednici mogu da ih iskoriste do 15. februara 2021. godine.
PROTEST PRIVREDNIKA: OD DRŽAVE TRAŽIMO SARADNJU, NE MILOSTINJU
Uslov za dobijanje pomoći je da su privredinicma glavne delatnosti držanje restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, usluge pripremanja i posluživanja hrane, držanje odmarališta i sličnih objekata za kraći boravak, kampova, putničkih agencija, da rade kao tur-operatori, obavljaju usluge rezevacije, iznajmljivanje i lizing automobila i lakih motornih vozila.
Pravo na korišćenje subvencije gubi se ukoliko privredni subjekt broj zaposlenih u periodu od stupanja na snagu ovog programa pomoći do 31. jaunara smanji za više od 10 odsto.
Bez subvencije ostaje se i ukoliko su dodeljena bespovratna sredstva do 31. januara u potpunosti ili delimično ne iskoriste isključivo za zarade zaposlenih.
Zbog aktuelne krize u poslovanju udruženje „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“, prošle nedelje je u Beogradu organizovalo protest i zatražilo izmenu poreskog sistema u Srbiji na „progresivan, pravedniji i transparentniji način“.
Preduzetnici su takođe procenili i da će od januara 2021. godine još 200.000 ljudi ostati bez posla u privatnom sektoru, ukoliko se ne pronađe rešenje za delatnosti koje su važećim antipandemijskim merama onemogućene da rade.