Srbija Svet

02.08.2024. 10:01

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

EBRD i EU pokreću fond za ulaganje u kritične sirovine, novac stiže i na Balkan

Osim zemalja EU, obuhvaćena je Srbija i druge zemlje van EU

Pixabay

Srbija Svet

02.08.2024. 10:01

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska unija (EU) pokrenule su zajednički mehanizam za finansiranje potrage za kritičnim i strateškim sirovinama, koje su „neophodne za digitalnu i zelenu tranziciju EU“. Plan je da se ovim putem obezbedi do 100 miliona evra investicija, stoji u saopštenju evropske banke.

EBRD obezbeđuje 25 miliona evra i to će biti uporedo sa doprinosom EU iz naučnog programa „Horizont Evropa“ pod okriljem InvestEU. Novi projekat ima za cilj da mobiliše dodatnih 50 miliona evra, navela je banka.

Kroz njega će se olakšati i ulaganje u operacije koje su uranim fazama, u zemljama članicama EU u kojima EBRD posluje (Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Grčka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Republika Slovačka i Slovenija), kao i privrede van EU koje su obuhvaćene programom „Horizont Evropa“ (Albanija, Jermenija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Kosovo, Moldavija, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija, Tunis, Turska i Ukrajina).

Kako je saopštila EBRD, istražne radnje u rudarstvu ne donose prihod, pa je najprikladniji instrument podrške kapital.

EBRD očekuje da investira u pet do deset mlađih rudarskih kompanija koja preduzimaju istraživanja kritična sirovina u zemljama koje ispunjavaju uslove.

Ovaj fond će takođe doprineti jednom od ključnih prioriteta EBRD-ove strategije rudarskog sektora, da podrži istraživanje i proizvodnju metala i minerala potrebnih za tranziciju zelene energije i digitalizaciju.

„EU razvija održive projekte za kritične sirovine kako bi smanjila rizik od potencijalnih poremećaja u lancu snabdevanja. Ovo će osigurati da industrijski sektori imaju neophodne resurse uz održavanje ekoloških i društvenih standarda EU. Novi zajednički objekat će podržati ciljeve EU Zakona o ključnim sirovinama I REPowerEU plan“, dodae se u saopštenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.