Vesti iz zemlje

13.03.2024. 16:05

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

EBRD predstavila ENEF II, investicioni fond namenjen brzorastućim firmama

Preko 70 miliona evra za fleksibilno finansiranje, konsultantsku podršku, otvaranje novih tržišta...

Paola Felix Meza

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) će uz podršku Evropske unije kroz „Enterprise Expansion Fund II“ (ENEF II) uložiti 71 milion evra u 15 do 20 kompanija sa Zapadnog Balkana koje imaju najveći razvojni potencijal.

Ovaj investicioni fond usmeren je na hronični problem malih i srednjih preduzeća (MSP) u regionu – nedostatak pristupa finansiranju koje nisu klasični bankarski krediti.

Kroz ENEF II, vodeća MSP će na raspolaganju imati niz finansijskih instrumenata – od manjinskog investiranja u kapital i dokapitalizacije, preko hibridnih instrumenata duga i kapitala, do klasičnog kreditiranja.

Pored toga, preduzeća će dobiti i pristup razgranatoj mreži konsultanata sa kojim EBRD sarađuje, i pre i posle ulaganja. Pojedinačni plasmani mogu se kretati od 500.000 evra do osam miliona evra. 

Inicijalni investitori su EBRD, EU, Cassa Depositi e Prestiti (CDP) i nemačka razvojna banka KfW, a njima se danas, na svečanosti koju je povodom lansiranja fonda organizovala Ambasada Italije, pridružila i Banka Inteza Beograd.

Domaći ogranak Intesa Sanpaolo S.p.A. je najavila dodatno ulaganje od sedam miliona evra, čime je postala prva komercijalna banka koja se pridružila ovoj evropskoj inicijativi. 

Prvi ugovor u okviru ove investicione šeme danas u Beogradu potpisali su direktor EBRD-a za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli i Chief Financial Officer/partner u kompaniji Vega IT, Ivana Kappenmann.

Kolanđeli je ovom prilikom pojasnio da je fond usmeren na pospešivanje inovacija, ali i ESG principa u poslovanju (zaštita životne sredine, društvena odgovornost i savesnog korporativnog upravljanja).

„Jedna od ključnih stvari, pored finansiranja, je pristup znanju i veštinama kroz savetodavne usluge koje obezbeđujemo, a koje će kompanijama pomoći da pronađu svoj put između rizika i koristi od investiranja u vlasnički kapital (equity investing). Kao drugo, obezbeđujemo i fondove usmerene na održivost, odnosno niže kamatne stope za (one firme) koje postignu ESG standarde“, kazao je Kolanđeli.

Vega IT prva potpisala ugovor o finansiranju

Predstavnica kompanije Vega IT navela je da je ovo samo nastavak dosadašnje uspešne saradnje sa EBRD.

„Sada poslujemo na 25 svetskih tržišta, fizički smo prošle godine otvorili kancelarije u Londonu i Njujorku. Saradnja (sa EBRD) se ne tiče samo finansiranja, već partnerstvo sa institucijom koja razume naše potrebe i naše snove“, navela je Kappenmann.

EU u ENEF II projektu nema samo ulogu investitora, već i donatora. Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre naglasio je da nova ambicija i prilika za region treba da bude ispunjenje Plana rasta za Zapadni Balkan.

Ovaj plan podrazumeva dodatnih šest milijardi evra bespovratne pomoći i kredita za brže socioekonomsko približavanje regiona EU, a ima potencijal da duplira BDP država Zapadnog Balkana za svega deset godina, podseća Žiofre.

„Ovaj plan je za građane, ali i privatni sektor. Mala i srednja preduzeća imaju ključnu ulogu kao kičma ekonomija, a sada je potrebno (da radi približavanja zajedničkom tržištu) budu još kompetitivnija i inovativnija… (Tim) kompnijama trebaju različiti načini finansiranja, u sistemu dominiraju komercijalne banke i klasični krediti. Za to nam je potreban napor celog ‘tima Evropa’, kako lokalna MSP ne bi bila samo srpska, već kako bi postala evropska“, izjavio je Žiofre.

Termin „tim Evropa“ je objasnio ambasador Italije Luka Gori, koji je istakao da je ENEF II zajednički napor evropskih razvojnih i investicionih banaka, institucija EU, ali i privatnih investitora koji žele da poboljšaju ekonomske veze sa Srbijom.

Italija je kao drugi najveći trgovinski partner Srbije sve zainteresovanija za dalje investiranje u našu zemlju, a od prošle godine se još ozbiljno radi na jačanju ekonomskih veza – kroz održavanje bilateralnih poseta sajmovima poljoprivrede i inovacionim forumima. 

„Nastavićemo ovim putem, a na proleće planiramo i da održimo veliki biznis forum o zelenoj tranziciji“, rekao je Gori.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović naglasila je da ENEF II trenutno raspolaže sa 71 milionom evra, ali ovaj fond potencijalno može da naraste na preko 100 miliona evra.

„Cilj je identifikovati lidere na tržištu, sa najvećim potencijalom za rast, ali i primena ESG standarda u domaćem ekosistemu – rešavanje pitanja kako kompanije utiču na prirodu i društvo, da li posluju transparentno. Investiranje u istraživanja i razvoj je važno, ali je važno investirati i u nauku, što je prepoznala i EU i njihove investicione banke“, dodala je Begović.

Ambasadorka Nemačke Anke Konrad je podsetila da MSP sektor čini 99 odsto svih kompanija u regionu, koje zapošljavaju 75 odsto svih radnika.

„Pristup novcu (za transformaciju) je ključan, ne samo za jačanje konkurentnosti, već i njihove održivost. Nemačka je u ovom procesu od samog početka kroz napore kfw.

Šta izdvaja ENEF II od drugih investicionih fondova?

Predstavnik EBRD Nikolaj Angelov naveo je da je ta banka još 2012. godine prepoznala „tržišni feler“ nedovostupnosti finansiranja, da je kroz prvi ENEF (koji je okončan 2020. godine) uloženo u 16 kompanija širom Zapadnog Balkana.

„One su dobile i savetodavnu podršku, a kroz (prvi program) je nastalo 2.800 novih radnih mesta. Tako smo dokazali potencijal za uspeh sličnih inicijativa… Kroz ENEF II ulagaćemo u brzorastuće kompanije, firme koje ‘gađaju’ međunarodno tržište i koje stvaraju visokokvalitetna radna mesta. Njima će na raspolaganju biti tri komponente: pristup fleksibilnim finansijskim instrumentima, fondovi za razvoj ESG, kao i konsultantska podrška pre i posle investiranja“, rekao je Angelov.

Prema njegovim rečima, dodatna korist je i što firme-partneri u programu postaju kredibilni partneri za bilo kog aktera na tržištu, na primer za equity investment.

EBRD je u funkciji glavnog savetnika ENEF II, i biće odgovoran za njegovo upravljanje.

EBRD je jedan od najvećih institucionalnih investitora na Zapadnom Balkanu, koji uključuje privrede Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije. Region i dalje ostaje strateška oblast i fokus za Banku, koja je uložila više od 18 milijardi evra u ove privrede.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.