Srbija

26.01.2017. 11:31

RTS

Autor: Nova Ekonomija

EK: Politički uticaj ima ključnu ulogu u popunjavanju rukovodećih mesta u Srbiji

Srbija

26.01.2017. 11:31

U poslednjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije navodi se da politički uticaj ima ključnu ulogu u popunjavanju viših rukovodećih mesta, a da više od 60 odsto visokih državnih službenika nije imenovano u skladu sa zakonom. 

U resornom ministarstvu, svesni problema, najavljuju da će uskoro usvojiti dokument u kome su mehanizmi za sprečavanje zloupotreba i manjkavosti prilikom zapošljavanja ili kretanja u državnoj upravi.

Ako politika, rođačke i druge veze umešaju prste u izbor kandidata za posao u državnom aparatu ili napredovanje, dešava se i da se na njegovu nedovoljnu stručnost zažmuri, kažu upućeni.

„Apsolutno postoji prostor za određenu političku manipulaciju u konkursnom postupku, pre svega kroz sprovođenje intervjua koji samim tim što nije dovoljno kvalitativno i metodološki određen ostavlja tu mogućnost da oni koji učestvuju u konkursnoj komisiji mogu da pitaju šta hoće. Postoji čak i mogućnost da nekome ko je njihov kandidat daju pitanja, da mu pomognu da se pripremi. Druga mogućnost jeste naravno kroz rang-liste, izbor mlađih savetnika, referanata i tako dalje. To apsolutno ne bi trebalo da bude stvar izbora jednog ministra i da on potpisuje ta rešenja“, kaže Milena Lazarević iz Centra za evropske politike.

Razmere negativnih pojava nadležni će pokušati da smanje novim merama, na primer obukom konkursnih komisija.

„Da ta komisija ne bude kao sada birana po ad hok principu, već da imamo stalne članove te komisije. Ono što je predviđeno dokumentom koji uskoro usvajamo i ostalim podzakonskim aktima jeste da se kandidati do samog kraja postupka, do tog finalnog intervjua, pošto ima više krugova koji se prolaze, neće pojavljivati imenom i prezimenom u tom procesu, nego će svako dobiti svoju šifru i to će omogućiti veću objektivnost i smanjenje eventualne pristrasnosti u tom postupku“, rekao je Miloš Popović, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

U fotelju u državnoj upravi može da se sedne i bez konkursa. Doduše, u statusu vršioca dužnosti. Problem je, upozoravaju stručnjaci, što se u njoj neretko zadržava i mimo zakona.

„Dolazimo do toga da se privremeno od strane Vlade imenuju vršioci dužnosti i to za prilično dugo razdoblje. Zakon sam kaže za šest meseci najviše, može se to produžiti još za tri meseca, ali ovde u Srbiji imamo ljude koji su više od godinu dana na tim pozicijama i tu država ne reaguje i toleriše takva imenovanja koja nisu transparentna i nisu temeljena na zaslugama“, kaže Primož Vehar iz Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

„Kada se promeni zakonski okvir o kome sada pričamo, biće jasno definisan disciplinski postupak i snošenje odgovornosti ukoliko se ovi rokovi budu kršili“, tvrdi Popović.

Da bi državna uprava bila mašinerija stručnjaka, i to efikasnih, nije dovoljno samo zaposliti najbolje. Treba ih i zadržati.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.