Srbija

08.11.2016. 15:36

Beta

Autor: Nova Ekonomija

EK: Uspeh u ekonomiji i reformi javne uprave, još dosta treba učiniti u borbi protiv korupcije

Srbija

08.11.2016. 15:36

Evropska komisija ocenjuje da je Srbija postigla uspeh u makroekonomskoj stabilizaciji, podsticaju privrednog rasta i reformi javne uprave, ali još dosta treba učiniti u jačanju vladavine prava i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

To su novinarima preneli zvaničnici upućeni u „pretežno povoljan“ godišnji izveštaj o napretku Srbije u pregovorima o članstvu s Evropskom unijom, koji će sutra u Briselu, zajedno s ocenom napretka zapadnobalkanskih zemalja i Turske, objaviti EK, a u Evropskom parlamentu i na konferenciji za štampu obrazložiti evropski komesar za proširivanje Johanes Han.

Evropski diplomatski izvori navode da bi u Izveštaju-Oceni trebalo da bude naglašeno da će EK posebno pratiti u kojoj meri vlasti Srbije uspevaju da ispune merila za poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu s EU, budući da će o tome biti sačinjavani posebni izveštaji kojima se prati.

Na tom polju, i uopšte kad je reč o vladavini prava i temeljnim slobodama je, kako je preneseno, u reformi pravosuđa ostvaren pomak, ali srpske vlasti još treba da urade važan posao i očigledno je da će biti opaski koje ne bi bile tako izričite da bi se spominjali pojedini slučajevi poput i dalje nerešenog slučaja Savamala.

Izvori u Briselu su dodali da bi mogla biti spomenuta i bezbednosna situacija u Srbiji i regionu, ali tu se ne vide neki bitniji problemi.

Situacija sa slobodom medija neće, sve govori, biti povoljnije ocenjena nego što je to bio slučaj u Izveštaju prošle godine kad su o medijskoj strategiji i privatizaciji izrečene bitne zamerke.

Ali jasne pohvale se očekuju kad je u pitanju doprinos Srbije regionalnoj saradnji i dijalog Beograd-Priština, za koji se ocenjuje da je veoma važan za normalizaciju odnosa dve strane i njihov napredak ka EU.

Zato se podvlači upravo obe strane moraju učiniti dodatne bitne napore da se dogovori u dijalogu sprovedu, uključujući stvaranje Zajednice srpskih opština na Kosovu.

U pohvalnom stavu o pospešenju ekonomske stabilnosti, smanjivanja budžetskog deficita i perspektivi porasta bruto domaćeg proizvoda se Ekonomska komisija oslanja i na dobre ocene Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke o razvoju u Srbiji.

Izričit poziv Srbiji da usaglasi svoju spoljnu politiku s EU, posebno kad su u pitanju sankcije Rusiji, se ne očekuje, ali će kao i dosad biti predočeno da se to mora ostvariti do kraja pregovora o članstvu Srbije i EU.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.