Manja grupa veterinarskih eksperata sastaje se danas u Beogradu kako bi razmotrila aktualne preventivne i mere kontrole s ciljem zaustavljanja daljeg širenja oboljenja kvrgave kože kod goveda u regionu, a u svetlu najnovijih naučnih činjenica, saopštila je UN Agencija za hranu i poljoprivredu (FAO).
„Veterinarske službe regiona ne mogu da stave bolest pod kontrolu sa postojećim merama“, izjavio je rukovodilac za uzgoj i zdravlje životinja Andrij Rostalnij, koji predstavlja FAO na ovom sastanku, navodi se u saopštenju dostavljenoim Tanjugu.
„Od kada je bolest kvrgave kože stigla u Grčku krajem 2015. godine, a zatim u Bugarsku i Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju početkom 2016, oboljenje se širi alarmantnim tempom. Tokom poslednjih nekoliko nedelja pogođenje su nove zemlje, uključujući Srbiju, Albaniju i Crnu Goru“, naveo je on.
Bolest kvrgave kože je virusno oboljenje goveda sa, kako samo ime sugeriše, vrlo očiglednim simptomima na koži životinja. Prenose je komaraci, muve i drugi insekti, tako da se bolest brže širi tokom letnjih meseci. Može da dovede do poremećaja u uzgoju životinja (smanjena proizvodnja mleka, oštećenje kože, sterilnost kod bikova), a može čak da dovede i do uginuća životinje.
Na današnjoj radionici će se pažljivo razmotriti situacija, utvrditi gde će se u srednjoj Evropi i na Balkanu bolest verovatno dalje širiti, i dati preporuke veterinarskim službama u pogođenim zemljama i oni kojima preti rizik.
Prema rečima Rostalnija, na sastanku će biti razmotren prenos bolesti sa naučnog aspekta, uključujući sve relevantne puteve njenog prenosa – virus u mesu i mleku, mogućnost širenja vektorskih zaraznih bolesti.
Kako dodaje, naučnici treba da identifikuju ključne dokaze o različitim oblicima prenosa zaraze i urgentnim merama za smanjenje rizika.
Uz sadašnji tempo širenja oboljenja, verovatnoća od izbijanja bolesti u zemljama koje još nisu pogođenje je vrlo visoka, posebno u susednim zemljama i trgovinskim partnerima, kao što su Rumunija, Mađarska i Bosna i Hercegovina.
Postoji veliki rizik da će bolest ostati endemska – trajno prisutna u ovom regionu. Procenjuje se da je oko pet miliona goveda u neposrednoj opasnosti.
Očekuje se da će u radionici učestvovati stručnjci za virologiju i epidemiologiju, eksperti za procenu rizika, tehničko osoblje FAO i iz ostalih zemalja širom Evrope, navodi se u saopštenju.