Vesti iz zemlje

31.12.2015. 09:52

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Elektronske zdravstvene knjižice donele više problema nego koristi

Elektronska zdravstvena knjižica, godinama najavljivana kao čudo koje će pojednostaviti procedure u zdravstvu i omogućiti bolju evidenciju i osiguranika i pruženih medicinskih usluga, već na početku primene pokazala se kao nekorisna.
I ne samo to, postala je i predmet šale jer je i Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić pre nekoliko dana na svom tviter profilu objavio sliku kartice na kojoj je zalepljen papirić sa brojem zdravstvenog kartona uz komentar „elektronsko doba na srpski način“.
U RFZO-u, koji izdaje kartice, pravdaju se da ova ustanova nema nikakve veze sa lepljenjem podataka kao što su brojevi kartona ili interni podaci zdravstvene ustanove na zdravstvenoj knjižici.
„Zdravstvena kartica na sebi sadrži fizički vidljive podatke kao što su ime i prezime, datum rođenja i LBO osiguranika, broj zdravstvene kartice, koji su dovoljni za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu u zdravstvenim ustanovama“, kažu u RFZO-u i dodaju da je fond svim zdravstvenim ustanovama obezbedio i isporučio 8.000 čitača bez nadoknade.
U RFZO još tvrde da će ubuduće značaj ove kartice, osim sprečavanja falsifikovanja isprave, visoke zaštite administrativnih podataka, olakšanog procesa overe ili promene ličnih podataka, biti još veći.
Zaposlenima u zdravstvenim ustanovama zamena papirnih knjižica elektronskim karticama, izgleda je ipak donela samo probleme. „Na tim karticama nema nikakvih podataka koji su nama potrebni, jedino se očitava da li je vlasnik kartice zdravstveno osiguran“, kaže za „Novosti“ Nevenka Dimitrijević iz DZ Voždovac u Beogradu.
„To smo mogli i dosad da proverimo na osnovu papirne zdravstvene knjižice. Kartice nam sad samo stvaraju probleme. Kad pacijent na šalteru preda karticu sa nje ne može da se očita ni broj kartona, ni ime izabranog lekara, niti da li je on na nešto alergičan, ili da li boluje od hronične bolesti. Često pacijenti ne znaju ime izabranog lekara, pa onda sestra na prijemu prvo mora da iščita karticu i vidi podatke pacijenta, onda ih ubaci u naš interni sistem da bi videla kod kojeg je lekara i našla njegov karton. Sa tom karticom pacijent istog dana može da ode kod pet lekara, i kod svakog da dobije recept za lekove, jer se ne vidi da je on već bio kod svog lekara“, rekla je ona.  
Mnoge zdravstvene kartice čije izdavanje je počelo u maju i koštaju po 400 dinara, na neki način su falsifikat. Naime, na njima umesto Republički fond za zdravstveno osiguranje piše stari naziv ustanove – Republički zavod za zdravstveno osiguranje. To se dogodilo jer je jedan broj kartica u Zavodu za izradu novčanica štampan pre nekoliko godina, a zamena nije odmah počela.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Vazno je sacuvati neke stare objekte i masine iz 1901g, da znaju sledece generacije da se nesto stvaralo u Srbiji , uz sopsteven znanje i rad, a i da nije tekstil dolazio oduvek iz Kine. Sramota je da se deo istorije ne sacuva, onaj koji rusi dokazuje da nema osecanja za istoriju i vaznost nekih objekata .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.