Energetska tranzicija biće teška i komplikovana, ali je tranzicija ka nečemu boljem. Za nju će biti potrebna transparentnost, ali i uključivanje svih onih koji su njom pogođeni, pre svega radnika zaposlenih u industriji uglja, zaključci su godišnjeg sastanka Inicijative za regione uglja u tranziciji.
Zamenik direktora i pravni savetnik u Sekretarijatu Energetske zajednice Dirk Bušl naveo je da države moraju da budu svesne da je tranzicija već stigla i da ona „neće nestati“.
Prema njegovim rečima, Evopska unija je u sprintu, dok su zemlje u regionu još uvek na startu i gledaju da li će krenuti levo ili desno.
On smatra da će zemlje regiona morati da rade na tome da sustignu zemlje članice za šta će biti potrebno i „da se malo razgovora“.
Bušl je naveo da u EU „Zeleni dogovor“ nije pao sa neba već je rezultat duge istorije dekarbonizacije. Tranzicija u zemljama regiona, kako je rekao, mora da bude „transparentna, iskrena, otvorena“.
Majkl Stenli iz Svetske banke poručio je u centru tranzicije treba da budu ljudi i zajednice, a fokus na radnicima koji su direktno i indirektno zaposleni u industriji uglja.
Inicijativa za regione uglja u tranziciji na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini organizuje onlajn godišnji sastanak sa ciljem da se podrži otvoren dijalog više zainteresovanih strana o postepenom ukidanju uglja i pravednoj tranziciji na održive izvore energije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Ukrajini.
Svrha Inicijative je zajedničko istraživanje puteva do pravedne tranzicije u regijama uglja na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini, te postizanje „Green Deal-a“.