Srbija

31.03.2022. 13:04

Reuters, U.S.News

Autor: Nova Ekonomija

Engleski farmeri prestali da gaje krastavce zbog troškova

Pixabay

Srbija

31.03.2022. 13:04

Ogromne staklene bašte u delu jugoistočne Engleske poznate po uzgoju krastavaca stoje prazne. Rastući troškovi snabdevanja strujom i gasom poremetili su posao vlasnicima, jer mu je za uzgajanje krastavaca namenjenih britanskom tržištu potrebna toplotna energija, piše Rojters, a prenosi U.S.News.

Rast cena prirodnog gasa sa kraja prošle godine pogoršan je nakon invazije Rusije na Ukrajinu krajem februara. Ova vrsta useva je zbog toga postala ekonomski neodrživa. 

Slični problemi su i u ostataku Velike Britanije – uzgajivači nisu uspeli da zasade paprike, patlidžane i paradajz.

Energetska kriza nije zaobišla ni farme u Velikoj Britaniji, jer je uzgajivačima potreban gas da izašli na kraj sa nepovoljnim vremenskim prilikama. 

„Udar“ na britanske farme samo je jednan od načina na koji energetska kriza i invazuja na Ukrajinu utiču na lance snabdevanja hranom. Proizvodnja jestivih ulja i žitarica su takođe ugroženi.

FOTO: Kako je voće i povrće izgledalo pre nego što smo ga kultivisali

Cene hrane u Velikoj Britaniji, u doba istorijske inflacije, verovatno će biti još povećene, što će ugroziti dostupnost dobara kao što je britanski sendvič sa krastavcima koji se služi na Vimbldonu i u velikim londonskim hotelima. 

Prošle godine je je bilo potrebno oko 25 penija da se proizvede krastavac u Velikoj Britanij, sada treba dvostruko više, sa tendencijom rasta do 70 penija (u trenutku kada cene energije postanu veće), navedeno je iz organizacije British Growers.

Krastavci uobičajene veličine prodavali su se u utorak za samo 43 penija u najvećim britanskim lancima supermarketa.

Toni Montalbano čiji je deda1968. godine došao sa Sicilije i pokrenuo rasadnik za snabdevanje prodavnica sa svežim krastavcima, odlučio je da u januaru ne zasadi prvi od tri ovogodišnja ciklusa. 

„Vreme je zabrinjavajuće, jer su cene gasa toliko visoke“, rekao je za Rojters uzgajivač Toni Montalbano. Staklenik u gradu Rojdonu, u kojem su 54 godine tri generacije njegove porodice uzgajale krastavac, trenutno je prazan. Prazno je svih 30.000 kvadratnih metara staklenika.

Krastavcima koje uzgaja Montalbano snabdevaju se lanci supermarketa, uključujući i lidere na tržištu kao što je Tesco, Sainsbury’s i Morrisons.

Baštenske zajednice, novi vid urbane poljoprivrede

Nacionalna unija farmera kaže da Velika Britanija ulazi u krizu sigurnosti hrane i upozorava da bi proizvodnja paprike u Velikoj Britaniji mogla pasti sa 100 miliona od prošle godine na 50 miliona ove godine, a da bi proizvodnja krastavaca mogla da se smanji na 35 miliona (prošle godine je bila 80 miliona). 

Tokom zime Velika Britanija uvozi oko 90 odsto useva kao što su krastavci i paradajz, ali je tokom leta bila skoro pa samodovoljna. 

Udruženje uzgajivača „Lea Valley“ čiji članovi proizvode oko tri četvrtine britanskog roda krastavca i slatke paprike, saopštilo je da oko 90 odsto njih nije zasadilo u januaru, dok polovina još uvek nije zasadila i neće saditi ako cene gasa ostanu visoke.

 Ko će sve biti obuhvaćen Popisom poljoprivrede 2023?

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.