Erste banka odobrila je prvi zeleni kredit za stambenu zajednicu, u pilot projektu koji sprovodi sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) kroz Program finansiranja zelene ekonomije (GEFF) za Zapadni Balkan. Tri zgrade u Svilajncu dobile su tako deset miliona dinara da umesto zastarelog kotla na mazut koji je donosio ogromne troškove bez zadovoljavajućeg grejanja ugrade savremeni sistem grejanja na gas, saopštila je Erste banka.
Zgradama u Svilajncu koje uvode grejanje na gas, zamena zastrelog kotla doneće im uštedu energije od 48 odsto, a dobiće i bespovratni podsticaj u iznosu od oko tri miliona dinara, navodi se u saopštenju.
Korisnici u okviru GEFF programa dobijaju i finansijske podsticaje za koje je finansiranje obezbedila Evropska unija, a u konkretnom slučaju iznosiće tri miliona dinara.
„Poslednjih godina veliki broj naših građana iskoristio je zelene kredite da svoj dom učini
energetski efikasnijim i smanji troškove. Oni koji žive u zgradama malo teže dolaze do novca za veće zajedničke investicije, jer samo nekoliko banaka odobrava kredite stambenim zajednicama. Jedna od njih je Erste Banka, koja je lider na našem tržištu u oblasti zelenog finansiranja“, saopštila je ta banka.
Pristup sredstvima omogućio je stanarima ovih zgrada da grejnu sezonu dočekaju sa modernim sistemom grejanja koji će im doneti veći komfor i značajne uštede. Novcem iz kredita finansirana je ugradnja savremenog gasnog generatora dva i po puta manje snage, sa savremenim sistemom preciznih pumpi, ventila i delitelja toplote koji omogućavaju znatno racionalniju i uravnoteženiju potrošnju gasa. Sistem je potpuno automatizovan, sa bežičnim očitavanjem potrošnje. Stanari u 69 stanova na ovaj način dobiće daleko kvalitetnije grejanje i pojedinačno će moći da podešavaju željenu temperaturu, te će grejanje plaćati shodno potrošnji.
„Prethodni sistem grejanja bio je predimenzioniran, pošto je originalno projektovan za četiri zgrade. Izdvajali smo ogromna sredstva za nabavku mazuta, od 70 do 80 hiljada evra godišnje, i morali smo da plaćamo domara da upravlja tim sistemom. Osim toga, imali smo veoma visoke troškove za zajedničku struju zbog velike potrošnje starih pumpi i složenog sistema rada mazutne kotlarnice. Zbog
zastarele tehnologije nismo imali nikakvu mogućnost precizne regulacije tako da je kotlarnica trošila mnogo energenata uz jako mali učinak. Rezultat toga bio je da smo tokom zimskog perioda dobijali loše grejanje – u proseku šest sati rada grejanja dnevno u punom kapacitetu i nekoliko sati tzv. tihog hoda grejanja“, objašnjava ovaj višegodišnji problem Saša Žudić, jedan od stanara, navodi se u saopštenju.
Pored troškova nabavke generatora, iz kredita stambenoj zajednici u Svilajncu finansiraju se i svi prateći troškovi poput potrošnog materijala i priključka na gasnu infrastrukturu. Takođe će biti zamenjena ulazna vrata na svih 12 ulaza.
Ugradnjom aluminijumske stolarije visokih energetskih performansi rasipanje energije iz zajedničkih delova zgrade biće svedeno na minimum.
Elaborat energetske efikasnosti koji je rađen za potrebe procene opravdanosti investicije pokazao je da će primarna potrošnja energije biti smanjena za 48 odsto, a emisije CO2 za čak 55 odsto, navodi se u saopštenju.
„Zeleno finansiranje postaje sve važnije u cilju održivog razvoja i igra značajnu ulogu u globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena i drugih ekoloških izazova. Ponosni smo što već nekoliko godina zajedno sa EBRD-jem kroz GEFF program aktivno promovišemo energetsku efikasnost u domaćinstvima“, rekao je Marko Čubrić, direktor Direkcije za upravljanje ekspres ekspoziturama i poslovnim saradnjama iz Erste Banke.
Korisnici kredita opredelili su se za period otplate od četiri godine (maksimalan je 10 godina). Pošto pored grejanja menjaju i stolariju, kvalifikovali su se za najviši iznos granta od 35 odsto, što znači da će iznos bespovratnog finansijskog podsticaja koji Evropska unija obezbeđuje u okviru GEFF programa iznositi oko tri miliona dinara, saoptila je ta banka.
„EBRD GEFF program u Srbiji je aktivan od 2019. godine i do danas je više od 5.000 domaćinstava u zemlji uložilo u uštedu energije uz pomoć GEFF finansiranja. Zajedno sa donatorima, Evropskom unijom, Austrijom i Japanom, i sa partnerskim finansijskim institucijama, nastavićemo da radimo na podsticanju zelenih investicija u stambenim zgradama kako bismo doprineli dekarbonizaciji u zemljama Zapadnog Balkana“, istakla je Aleksandra Vukosavljević, direktorka EBRD-ja za finansijske institucije za Zapadni Balkan i Istočnu Evropu.
Utoplite zgrade, smanjite račune