Srbija Svet

22.07.2024. 09:35

Autor: Aleksandra Nenadovic

EU: Tri odsto radno sposobnih radilo na digitalnim platformama

Zajedničko im je odsustvo punih radnih prava koje imaju drugi zaposleni

Foto: Pixabay

Srbija Svet

22.07.2024. 09:35

Tokom 2022. godine, tri odsto ljudi starosti od 15 do 64 godine radilo je preko digitalnih platformi najmanje jedan sat u toku 12 meseci koji su prethodili istraživanju, pokazuju podaci Evrostata, koje prenosi portal Biznis. Ovo je rezultat pilot istraživanja u 16 ​​zemalja EU i jedne zemlje European Free Trade Association  (EFTA), sprovedenog u okviru Ankete o radnoj snazi.

Najviše zaposlenih koji su radili preko platformi bilo je visokoobrazovano (4,3 odsto), a najmanje onih koji su završili srednje niže obrazovanje (1,8 odsto).

Takođe, statistika ukazuje na to da su se muškarci češće bavili radom na platformi nego žene (3,2 odsto naspram 2,8 odsto).

Rezultati objavljeni kao eksperimentalna statistika pružaju informacije o ljudima koji su obavljali plaćeni posao putem digitalnih platformi sa klasifikacijom po polu, starosti, stepenu obrazovanja, vrsti aktivnosti i statusu zaposlenja, kao i o njihovim radnim aranžmanima i uslovima rada.

U 2022. godini više od polovine radnika na digitalnim platformama nije bilo zbrinuto u slučaju nezaposlenosti (62,4 odsto), bolesti (56,3 odsto) ili nezgoda na radu (54,2 odsto).

Region i Srbija

Prema podacima sa sajta Gigmetar 49,05 odsto radnika koji ovako zarađuje čini to na platformi Upwork, 19,72 odsto na Freelanceru, dok 31,22 odsto zarađuje na Guru platformi, kako piše Biznis.

“Dominantnu poziciju i dalje zauzima Severna Makedonija, koja ima 249 gig radnika na 100.000 stanovnika ili 87 više od Srbije koja je drugoplasirana sa 162 radnika. Činjenica je da Severna Makedonija čini ‘hotspot’ privredu kada je gig rad u pitanju – u njoj je broj gig radnika gotovo desetostruko veći nego u poslednje plasiranoj Mađarskoj, gde na 100.000 stanovnika radi svega 25 radnika. Značajno učešće gig radnika na 100.000 stanovnika imaju još i Albanija i Crna Gora”, navodi se na ovom sajtu.

Kada je Srbija u pitanju, rad preko digitalnih platformi izuzetno je popularan tokom prethodne decenije. Takozvana „gig ekonomija“ predstavlja ekonomiju frilensera, a naša zemlja je prema parametrima Online Labour Index-a (OLI) iz 2018. godine bila među pet država Evrope po ovom vidu poslovanja, i na desetom mestu u celom svetu. Prema podacima iz 2021. godine, Srbija ima oko 162 frilensera na 100.000 stanovnika.

Srpski gig radnici najšeće rade u oblasti multimedije i kreativnih usluga, a zatim unosa podataka i administrativnih poslova, a bave se i pisanjem i prevođenjem.

Prema podacima Centra za istraživanje javnih politika, tokom 2021. godine najveću cenu rada imali su gig radnici u Hrvatskoj sa prosečnom cenom od 24 dolara, a najmanju radnici Severne Makedonije čiji je sat koštao 16,05 dolara. Radni sat digitalnog radnika iz Srbije koštao je 20 dolara.

Sa druge strane, Savez samostalnih sindikata Srbije upozorio je početkom godine da “nestandardni radnici, posebno oni koji rade preko digitalnih platformi za strane klijente, često nemaju ugovore o radu, garantovanu zaradu ili pristojne uslove rada, sa ograničenim pristupom zdravstvenom i socijalnom osiguranju, penzijama i mnogim drugim pravima”, piše Biznis.

“Neformalno zaposlenih danas u Srbiji ima oko 350.000. Ipak, u Srbiji poslednje poreske reforme jesu bile bolne za deo radnika na internetu, posebno za one čiji prihodi nisu redovni, predvidivi niti dovoljno visoki da bi opravdali trošak formalizacije rada, zbog čega je 2023. godine po prvi put zabeleženo značajno smanjenje njihove brojnosti”, navodi se u istraživanju “O položaju radnika na digitalnim olatformama iz ugla SSSS”.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.