Srbija

09.07.2016. 20:52

N1

Autor: Nova Ekonomija

‘Eurofer’ zabrinut što su Kinezi preuzeli ‘Železaru Smederevo’

Srbija

09.07.2016. 20:52

Evropsko udruženje industrije čelika „Eurofer“ saopštilo je da postoji zabrinutost u vezi sa preuzimanjem imovine Železare Smederevo. Eurofer je zabrinut da li će kupovina kineskog Hestila narušiti tržišne uslove.

Prvi čovek „Eurofera“ Aksel Egart rekao je u intervjuu za televiziju N1 da ih brine to što je kineska vlada, koja kontroliše ili poseduje veliki deo industrije čelika, tražila od kompanija u njenom vlasništvu da investiraju u treće zemlje.

„Nas brine to što kineske kompanije primaju državnu pomoć i na taj način praktično indirektno stižu i subvencije u zemlje kandidate za prijem u EU. Sličnu situaciju bismo mogli da imamo i u zemljama članicama EU, jer postoje ponude kineskih kompanija za evropske čeličane. To nije dozvoljeno u Evropi. Mi smo tržišna ekonomija gde državna kontrola nije dozvoljena. Kina ne preduzima ozbiljne korake ni kad su u pitanju njene obaveze prema Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Postoje pravila koja ne poštuje. Na primer, da cene moraju da budu određene na tržištu – to nije slučaj u Kini. Takođe i da Svetska trgovinska organizacija mora da verifikuje sve subvencije, kao i da država ne utiče na rad kompanija. Ovi principi se ne primenjuju kad je Kina u pitanju, što može da znači da postoji indirektno subvencionisanje“, upozorava Egart.

Prvi čovek „Eurofera“ kaže da postoji zabrinutost da će smederevska čeličana nastaviti da prima subvencije. 

„Direktne i indirektne subvencije moraju da budu u skladu sa EU pravilima. Nažalost, danas se čini da postoji problem kako da se kontroliše državna pomoć koja bi mogla da stigne iz neke treće zemlje koja ulaže u evropska postrojenja. Ne znamo šta će Evropska komisija da radi u vezu sa ovim pitanjem, ali razgovaramo sa njima o tome“, objašnjava on.

Zabrinut je, kako kaže, i zbog mogućnosti reeksporta kineskih proizvoda preko železare u Smederevu. 

„Postoji zabrinutost da bi kineski proizvodi mogli da budu uvoženi u Srbiju, a potom izvoženi u Evropsku uniju. To naravno nije u skladu sa EU pravilima, i ako bi se to dogodilo uveren sam da bi Evropska komisija reagovala“, kaže Egart za N1.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.