Recenzenti Evropske asocijacije za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) najavili su dolazak u Srbiju i u domaće Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).
U kratkoj vesti objavljenoj na sajtu NAT-a stoji da poseta treba da pomogne NAT-u u analizi i oceni dosadašnjih aktivnosti srpskog tela za akreditaciju fakulteta (NAT) u vezi punopravnog članstva u ENQA.
Kako se navodi, poseta će biti zakazana odmah posle kompletnog formiranja organa NAT-a. Nakon te posete, NAT planira da aplicira za punopravno članstvo u ENQA i EQAR.
Podsećamo, pre dve godine NAT je izbačen iz punopravnog članstva Evropske asocijacije čiji je punopravni član postao 2013. godine.
Članstvo u Enqa je važno jer je garancija svima u univerzitetskoj Evropi da se proces akreditacije fakulteta u Srbiji vodi u skladu sa evropskim standardima.
Godine 2018. ENQA radi novu reviziju i ustanovljava da u Srbiji ima problema.
Jedna od najvećih primedbi je bila netransparentnost procesa akreditacije, što znači da postoji mogućnost da bude visok stepen korupcije. Primećeno je i da se izveštaji o akreditaciji ne objavljuju na sajtu NAT. Takođe, ne objavljuju se ni spiskovi recenzentskih komisija, kao ni kompletni zapisnici sa sednica.
Kako je za Novu ekonomiju 2020. komentarisala profesorka Ekonomskog fakulteta Galjina Ognjanov i i u tom trenutku član Koordinacionog odbora Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) NAT nazivaju nezavisnim telom, a ono de fakto to nije, jer članove Upravnog odbora NAT bira Vlada Srbije.
„Drugostepeni organ je Nacionalni savet za visoko obrazovanje čiji upravni odbor opet formira Vlada. Ono na šta je ENQA posebno ukazala, kad NAT donese odluku da neki fakultet može da dobije akreditaciju ili ne može, fakultet ima pravo žalbe, ali je drugostepeni organ za žalbe Nacionalni savet za visoko obrazovanje, kao Vladino telo iznad NAT. Na primer, NAT kaže ne može da se akredituje neki fakultet, žalba ide Savetu, ako je fakultet po bilo kom osnovu blizak Vladi, Nacionalni savet to može da preinači i tako proces akreditacije pada u vodu“, kazala je Ognjanov za Novu ekonomiju.
Ceo proces se suštinski svodi na birokratizaciju, a ne na proveru kvaliteta obrazovanja, ukazala je tada članica MASE.
Vredan lopov je najgora kombinacija
Megatrend dobio akreditaciju za bezbednost u vazduhoplovstvu
Akreditacija funkcioniše tako da svi znaju sve. Kad kao recenzent dobijete materijal za akreditaciju nekog fakulteta/studijskog programa, iste večeri vas zove neko sa tog fakulteta da urgira da pozitivno ocenite zahtev za akreditaciju. Funkcioniše tako da jedan profesor radi na 5 fakulteta i ide do 250% radnog vremena. Zašto funkcioniše tako? Zato što pravila donose oni koji i sami rade nedozvoljene stvari, pa neće da seku granu na kojoj sede. U NSVO sede profesori penzioneri koji su za vreme radnog veka urušili univerzitet/fakultet pa valjda treba da ih dokrajče dodatno.