Srbija

17.02.2016. 11:16

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Evropski gasni plan od koga će i Srbija imati koristi

Srbija

17.02.2016. 11:16

U slučaju gasne krize zemlje Evropske unije moraju da budu solidarne. 

EU je spremila vanredni plan po kome, ako neka članica bude imala problema u snabdevanju gasom, njeni susedi moraju da joj ustupe deo gasa iz rezervi ili izvora. 
Inače, to je jedan od zadataka jedinstvenog energetskog tržišta, na čemu Unija insistira. Bolja snabdevenost suseda donosi sigurnost i Srbiji.

Novi energetski paket mera nalaže članicama Unije da u slučaju gasne krize pomažu jedna drugoj. 

Prioritet u snabdevanju imaće domaćinstva, sistemi daljinskog grejanja i hlađenja i važne ustanove poput bolnica.

Migel Arijas Kanjete, evropski komesar za klimu i energiju kaže da je paket važan, prvi korak kojim se zajedno štite najugroženije.

„Obezbedićemo snabdevanje energijom u slučaju eventualnih prekida isporuka gasa. Reč je o pouzdanom, otvorenom, konkurentnom i fleksibilnom sistemu kojim teče energija preko granica, a potrošači imaju korist“, kaže Migel Arijas Kanjete.

Kako saznajemo, tačno će se znati i ko će kome pomagati. 

Predviđeno je da Evropa bude podeljena u devet zona. Najugroženija je jugoistočna Evropa – u jednoj grupi su Mađarska, Austrija, Italija, Slovenija i Hrvatska, a u drugoj Bugarska, Grčka i Rumunija. 

„Naš sveobuhvatni cilj je da se smanji naša ranjivost. Ovo takođe podrazumeva dalje unapređenje regionalne saradnje među zemljama članicama kako bi se sprečila kriza u snabdevanju gasom. Time ćemo poboljšati i komercijalne ugovore za evropske potrošače“, kaže Maroš Ševčovič, potpredsednik Evropske komisije za energetiku.

Sve ugovore o snabdevanju gasom kontrolisaće Evropska komisija. Članice Unije zajedno će graditi skladišta i gasovode za međusobni protok gasa.

„Kada se desi kriza kao što je bila 2009. godine, imali smo priliku i sreću da dobijemo gas od EU. Ideja da jedni druge pomažu gasom je dobra. Međutim, to može da se izvede i sprovede samo ukoliko ima gasa na raspolaganju. U ovoj situaciji Evropa neće imati dovoljno gasa, izgradnjom ‘Severnog toka’ to može da se popravi“, kaže Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas Srbije.

Novim merama, Evropska unija želi da osigura snabdevanje jer zemlje to ne mogu same, ali i da smanji zavisnost od uvoza ruskog gasa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.