Festivalu nauke, 16. po redu, održaće se od 4. do 6. maja na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, navodi se u saopštenju povodom najave događaja. Gosti programa biće naučnici iz Francuske, Švedske, Češke, Estonije, Austrije i Slovenije.
Na Naučno-fantastičnoj bini u Hali 3a, svakog festivalskog dana od 10 do 18 sati, nastupe će imati Majkl Gregori iz Francuske, Hemijski institut Lund Univerziteta iz Švedske, Fantastični fizički teatar UDIF iz Češke, Hiša eksperimentov iz Slovenije, i Kompanija Tri praseta iz Estonije.
Majkl Gregori će se predstaviti programom “Kako je nauka obišla svet“. Gregori je obišao pola sveta na svom biciklu šireći ljubav prema nauci.
U svom šou programu će, kako se navodi, ispričati publici o tome kako izgleda učiti decu najrazličitijih nacija, kao i to koji su omiljeni dečiji eksperimenti koje je izveo u različitim zemljama.
Fantastični fizički teatar UDIF iz Češke predstaviće šou program „Udahni, izdahni“, koji odgovara na brojna pitanja: Zašto postoje rupe u švajcarskom siru? Kako crveni kupus može da koristi jednom hemičaru? Šta povezuje mehuriće u bezalkoholnim pićima sa globalnim zagrevanjem?
UDIF poziva publiku da zajedno s njima istraži „najzanimljivija lica ugljen-dioksida, njegove dobre i manje dobre strane“, a sve to uz mnogo eksperimenata.
„Otkrivajući pregršt naučnih činjenica, pokušaće da naprave i nešto sasvim nezamislivo – Sneška Belića usred maja. I to baš uz pomoć ugljen-dioksida“.
Gosti iz Češke će izvesti i program „Čuti svetlost, a videti zvuk“.
Hiša eksperimentov iz Slovenije predstaviće program „Gasologija“, koji se pita koje su to sve supermoći gasa, neuhvatljivog agregatnog stanja.
„Šta se dešava sa glasom kada ga komprimujemo? I šta će biti sa njim kada ga rashladimo? Ovaj naučni šou program pokazaće koliko gas može da bude uzbudljiv i pun iznenađenja. Samo na Gasologiji, publika će biti u prilici da pogleda kako to leti raketa bez pomoći vatre“, piše u saopštenju.
Hemijski institut Lund Univerziteta iz Švedske nastupiće sa šou programom „Eksplozija molekula!“ koji odgovara na pitanja: da li se nekada pred tvojim očima ukazala vatrena duga? A vatreni tornado? Može li polomljena sijalica i dalje da svetli? Da li staklo može da menja boje? Kako se u zatvorenom prostoru može izazvati prava mala grmljavina?
Tri praseta iz Estonije izvešće program “Naukom protiv klimatskih promena”, u kome će objasniti zašto je jedan najobičniji gas poput ugljen-dioksida ustvari veoma štetan kada ga imamo previše u atmosferi.
Gostima festivala biće objašnjeni i pojmovi poput globalnog zagrevanja, efekta staklene bašte i klimatskih promena, a sve će biti ilustrovano eksperimentima iz hemije i fizike.