Srbija

13.07.2016. 23:07

Autor: Nova Ekonomija

Firme bez ijednog radnika zarađuju milijarde u Srbiji

Srbija

13.07.2016. 23:07

Prošle godine poslovalo čak 25.790 preduzeća koja osim vlasnika uopšte nemaju angažovane radnike, a zajedno su imali „plus“ od oko 2,6 milijardi dinara.

Godinama unazad u srpskoj privredi posluje oko 25.000 preduzeća koja nekako opstaju bez zaposlenih, pišu Večernje novosti.

Makar onih zvanično prijavljenih. Godinu ranije, 2014. bilo ih je 26.241. Sumnjive su one koje uspeju da obrnu milione. 

Podaci za 2015. godinu pokazuju da su one koje su poslovale pozitivno ostvarile profit od nepunih 14 milijardi dinara, što je desetina ukupne dobiti srpske privrede. One u minusu nazidale su gubitak od oko 11 milijardi dinara. 

„Nisu sve firme bez radnika sumnjive, ali jesu one koje zarađuju velike iznose. To je uvek signal za sivu ekonomiju“, kaže Snežana Mitrović iz Saveza računovođa Srbije. 

Dok je četvrtina i više firmi bez radnika, u Srbiji je istovremeno i četvrtina preduzeća kojima ozbiljno preti stečaj. To su sve one čiji su gubici veći od njihovog kapitala. Preduzeća bez radnika bi upravo mogla, nekima od njih, da budu – odstupnica. 

„Sasvim je uobičajeno da kompanija izdvoji firmu koja će se baviti projektovanjem ili konslatingom. Za to zaista i ne mora da uposli stalno zaposlenog već stručnjake po ugovoru i uredno plaća poreze“, objašnjava Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku. 

Stah od stečaja, međutim, sve je prisutniji i među firmama bez radnika. Iznos gubitaka koji premašuju kapital preduzeća u 2014. je iznosio 384,3 milijarde dinara, a lane – skoro 430 milijardi dinara, što je oko 12 odsto više.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.